Samsun ili damızlık manda yetiştiricileri birliğine üye işletmelerin yapısal durumu ile orta ve büyük işletmelerdeki bazı yetiştiricilik uygulamalarının süt verim düzeyine etkileri
Structural properties of farms enrolled to Samsun buffalo breeders association and effects of some husbandrial practices on milk production levels in medium and large-sized enterprises
- Tez No: 425798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Samsun İli Manda Yetiştiricileri Birliği'ne üye işletmelerin genel durumlarının tespitinin yanında, orta ve büyük ölçekli işletmelerdeki bazı yetiştiricilik uygulamalarının süt üretimine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İl genelindeki manda işletmelerinden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 39 üreticiye yüz yüze görüşme yoluyla anket uygulanarak alınan yanıtlar kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 17 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada orta (5-20 baş) ve büyük ölçekli (≥21 baş) işletmelerde günlük ortalama süt verimi (GOSV) sırasıyla 2.500±1.123 ve 3.026±1.070 kg olarak hesaplanırken, anketlerin uygulandığı ilçeler, işletmecinin eğitim düzeyi, deneyim ve sağmal manda sayısının GOSV üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Çalışma sonunda manda üreticilerinin en önemli sorunlarının elde edilen ürünleri değer fiyatına satamama ve destek eksikliği olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were to determine general structures of farms enrolled to Samsun Buffalo Breeder Association (BBA) and effects of some husbandrial practices on milk production in medium and large-sized enterprises. Questionnaires were applied by interviews to thirty nine farmers those selected from province using stratified random sampling method. In data evaluation, SPSS 17 packet program was performed. While daily milk yield (dMY) was calculated for medium (from 5 to 20 heads) and large (≥21 heads) sized farms to be 2.500±1.123 and 3.026±1.070 kg, respectively, effects of location, education level of farmer, experience of farmer and milking buffalo number on dMY were not statistically significant. At the end of the investigation, marketing products with low costs and lacks in government supports were determined as the most important problems of buffalo breeders.