Süt sığırlarında barınak durum puanları ile süt verimi arasındaki ilişkiler: Samsun ili Kavak ilçesi örneği
Relationships between barn condition scores and milk production in dairy cows: the case of Kavak county of Samsun province
  1. Tez No: 534825
  2. Yazar: ÇİĞDEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada süt sığırlarında barınak durum puanı (BD puanı) ile süt verimi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Samsun ili Kavak ilçesi Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB)'ne kayıtlı 51 işletmede hareket serbestliği (HS), sosyal durum (SD), zemin (ZM), ahır koşulları (AK) ve bakıcı etkisi (BE)'ne ait özellikler 100 puanlık cetvel yardımıyla puanlanmıştır. Süt verim özelliği olarak işletmelerdeki İsviçre Esmer ve Simmental ineklerin ilk laktasyon süt verimi (LSV) kayıtları kullanılmıştır. BP genel ortalamasının 74.05±1.69 olarak hesaplandığı çalışmada işletmelerin“iyi”sınıfında yer aldığı tespit edilmiştir. BD puanı ile SD dışındaki tüm bileşenler arasında orta düzeyde ilişki saptanırken, LSV ile BD puanı ve alt bileşenler arasındaki ilişki düzeyleri ise istatistik olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the relationships between barn condition scores (BS) and milk production in dairy cattle. Traits on locomotion ability (LA), social interaction (SI), flooring (F), indoor conditions (IC) and stockmanship effect (SE) were scored by a 100 points scale in a total of 51 farms enrolled to Dairy Breeders Association (DBA) of Kavak county of Samsun province. First lactation milk yield (LMY) records of Brown Swiss and Simmental cows were used to be milk production trait. While overall mean of BS was calculated as 74.05±1.69, the farms were founded within“suitable”class. It was estimated moderate correlations among all parameters except for BS and SI, however, no statistically significant difference was estimated between FLMY or BS and subcomponents.