Aluminyum sülfatın rat serebellumundaki purkinje hücreleri üzerine yaptığı hasara nitrik oksit sentaz (NOS) inhibitörünün etkisinin stereolojik hücre sayım metoduyla belirlenmesi
An identification of the impact of nitric oxide synthase (NOS) inhibitor on damaging effects of aluminium sulphate on purkinje cells in the rat cerebellum with the stereological cell counting method
  1. Tez No: 425818
  2. Yazar: BENGİ BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günlük hayatımızda ve endüstri alanında yaygın olarak kullanılan metallerden biri olan aluminyum, oldukça toksik bir etkiye sahiptir. Aluminyum, nörodejenerasyonun dışında diğer organlar üzerinde de biyokimyasal ve histolojik dejenerasyonlara neden olur. Bu çalışma aluminyum sülfatın, serebellumdaki Purkinje hücreleri üzerinde meydana getirmiş olduğu nöron kaybına karşı bir spesifik nitrik oksit sentaz (NOS) inhibitörü olan aminoguanidinin (AG) Purkinje hücresi sayısına karşı olası koruyucu etkisinin stereolojik hücre sayım yöntemiyle belirlemesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 20 adet dişi rat (Wistar albino) kullanıldı. Kontrol, Sham, Aluminyum sülfat, Aluminyum sülfat+Aminoguanidin olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna hiçbir madde verilmezken, sham grubuna deney başlangıcında %0,9 NaCl intraserebroventriküler olarak enjekte edildi. Aluminyum sülfat ve aluminyum sülfat+aminoguanidin grubuna deney başlangıcında 1 kez olmak üzere 3 mg/kg dozunda aluminyum sülfat, intraserebroventriküler olarak enjekte edildi. Aluminyum sülfat+aminoguanidin grubuna ise aluminyum sülfat enjeksiyonundan sonra 15 gün boyunca 100 mg/kg dozunda aminoguanidin intraperiteonal olarak enjekte edildi. 15.gününü tamamlamış olan ratlara anestezi ve perfüzyon işlemi yapılarak beyincikleri çıkarıldı. Beyincik, histolojik işlemlerden geçirildikten sonra, optik fraksiyonlama metoduyla stereolojik sayım işlemi gerçekleştirildi. 4 gruba ait bütün ratların beyinciklerindeki Purkinje hücre sayılarını hesaplamak için ortalama sayısal değerler belirlendi. İstatistiksel analiz (ANOVA) sonuçlarına göre, ortalama Purkinje hücrelerinin sayısında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklar bulundu. Aluminyum sülfatın Purkinje hücreleri sayısında anlamlı derecede azalma meydana getirdiği, aminoguanidinin ise bu azalmayı koruduğu istatistiksel sonuçlarla elde edildi. Sayısal olarak aluminyum sülfat grubunda, kontrol grubuna göre %34,6'lık bir azalma meydana geldiği ve aluminyum sülfataminoguanidin grubunda aminoguanidinin bu azalmayı %15,9 oranında azalma olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aluminium which is one of the widely used material in our daily lives and in the industry, has a very toxic effect. Aluminium, causes biochemical and histological degeneration on other organs as well as neurodegeneration. This study aimed to determine the possible protective effect of aminoguanidine (AG) that is spesific nitric oxide synthase (NOS) inhibitor on the number of Purkinje cells against the neuronal loss in the cerebellum that is inflicted by aluminium sulphate. In this study 20 female rats (Wistar albino) used. Four groups were formed that were control, sham, aluminium sulphate, aluminium sulphate+aminoguanidine. Although any substance was given to control grup, sham group was injected intracerebroventricularly by 0,9% NaCl. Aluminium sulphate and aluminium sulphate+aminoguanidine group were injected intracerebroventricularly by 3 mg/kg aluminium sulphate once time at the beginning of the experiment. Aluminium sulphate+aminoguanidine group was injected intraperitoneally by 100 mg/kg aminoguanidine which was 15 days after aluminium sulphate injection. All rats (Wistar albino) who have lived fifteen days were removed their cerebellum in anesthesia and perfusion process. Cerebellum, after passing through the histological process was performed by stereological counting optical franctionation method. Average numerical values were determined to calculate the average number of Purkinje cells in the rats cerebellum of four groups. Based on the statistical analysis (ANOVA) there were statistically significant differences between groups in the mean number Purkinje cells. The statistical results obtained that aluminium sulphate caused a significant reduction in the number of Purkinje cells, while amiguanidine protects the reduction of cells. It was found that the aluminium sulphate+aminoguanidine group, which is a decrease of 15,9%. In quantitative terms, it was found that the aluminium sulphate groups decrease of 34,6% as compared to the control group and aluminium sulphate+aminoguanidine group decrease of 15,9%.