Yüksek dozda verilmiş parasetamolün rat tiroid bezi folikül epiteli hücrelerine etkilerinin araştırılması
The effects of high dose paracetamol on thyroid follicular epitelial cells in rat
  1. Tez No: 425822
  2. Yazar: SARE SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Analjezik, ağrı kesici etki yapması için kullanılan her türlü ilaca verilen isimdir. Analjezik ilaçlar merkezi ve periferik sinir sistemine etki eder. Analjeziklerin parasetamol, uyuşturucu ilaçlar, uyuşturucu etkisi olan sentetik ilaçlar, non steroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) gibi birçok çeşidi vardır. Çalışmamızda analjezik etki mekanizması tam olarak bilinmeyen ve yapılan birçok çalışmada doza bağımlı önemli karaciğer ve böbrek toksisitesine neden olmasına rağmen halen bilinçsizce kullanılan parasetamolün tiroid bezi folikül epiteli hücrelerine etkisi olup olmadığını belirleyebilmeyi amaçladık. Bu amaçla toplam 25 adet dişi Wistar albino rat kontrol ve parasetamol grupları (P7, P14, P21, P28) olarak 5 gruba ayrıldı. Parasetamol gruplarına sakrifiye edilecekleri güne kadar gavaj ile 750 mg/kg/gün parasetamol verildi. Rutin takip işlemi sonunda hazırlanan preparatların ışık mikroskobik incelemelerinde sitoplazmik vakuolizasyon, folikül ve kolloid yapılarında bozulma saptandı.
Özet (Çeviri)
'Analgesic' is the name given to any drug that is used to make an analgesic effect. Analgesic drugs act on the central and peripheral nervous system. There are many kinds of analgesics such as acetaminophen, narcotic drugs, synthetic drugs with the narcotic effect and non steroidal anti inflammatuary drugs (NSAID). Although the analgesic action mechanism is unknown, in many studies paracetamol causes dose dependent significant liver and renal toxcicity, but is still used without consideration. In this study we aimed to determine the toxic effects of paracetamol on thyroid folicular epithelial cells. For this purpose a total of 25 female Wistar albino rats divided into 5 groups which are the control group (not treated) and paracetamol groups (P7, P14, P21, P28). 750 mg/kg/day paracetamol was given to paracetamol groups via gavaje technique until the day they were sacrified. After light microscopic histological examination cytoplasmic vacuolisation, follicular and colloidal degeneration were detected in paracetamol groups.