Artvin (merkez) entegre katı atık yönetimi
Artvi̇n (central) i̇ntergrated soli̇d waste managment
- Tez No: 425825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünya nüfusunun, kentleşmenin ve endüstriyel özellikli çalışmaların gün geçtikçe hızlı bir büyüme göstermesinin ardından atıklar ve içerikleri sürekli değişiklik göstererek artmaktadır. Atık miktarlarında ve bununla birlikte atık türlerinde önemli bir artışa sebep olmuştur. Bu sebeple bilinen atıklar her zaman standart metotlar kullanılarak bertaraf işlemine tabi tutulamamaktadır. Atık çeşidinin fazla olduğu endüstriyel tesislerde her atık çeşidi için bir yönetim sistemi kurulması ve bu sistemin işletilmesi zor olacağından tüm atık türlerini içine alan bir yönetim sisteminin kurulması gerekmektedir. Bu çalışmada Artvin İlinin mevcut katı atık yönetimi ve bertaraf yöntemleri hakkında araştırma yapılmış ve mevcut sistem yerine önerilecek entegre katı atık yönetim sistemi için bölgenin geleceğe dönük nüfus ve katı atık projeksiyonlarına bağlı olarak katı atık karakterizasyonu belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda Artvin İli için en uygun katı atık toplama, taşıma sistemleri ile beraber entegre katı atık yönetim sistemi bileşenlerinin seçilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After world population and industrial studies show up a fast development day by day, wastes and contents of them increase by showing up an alteration.This situaiton cause an increase of waste amounts and also waste types. For this reason common wastes can't be dispose by standart methods.Because of making a waste management and running it for each waste type is a hard thing, a waste management which include all type of wastes is a neccessity. İn this study Artvin's existent solid waste management and remove methods are researched, for the recommended integrated solid waste manegement instead of the existing one,solid waste characterisation is decided depending on region's future population and solid waste projections. İn the direction of this work integrated solid waste management system and components of it was chosen with the most appropriate solid waste collection, seperation and transportation stystems for Artvin.