Fen bilgisi, bilişim teknolojileri ve ortaokul matematik öğretmenlerinin kodlama öğretimine yönelik görüşleri
Science, information technology and secondary school mathematics teachers' opinions on robotic coding teaching
- Tez No: 740500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AÇIŞLI ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada kodlama eğitimi alan fen bilgisi, bilişim teknolojileri ve ortaokul matematik öğretmenlerinin kodlama öğretimine yönelik görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Uzunboylar (2017) tarafından geliştirilen Ortaokul Düzeyinde Kodlama Öğretimine ilişkin Öğretmen Görüşleri anketi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılardan anket aracılığıyla nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Araştırmada anket aracılığıyla alınan dönütler katılımcıların demografik özelliklerine göre sınıflandırılmış, ilgili frekanslar ve yüzdeler tanımlayıcı istatistikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin farklılıkların belirlenebilmesi amacıyla bağımsız gruplarda t-testi ve tek yönlü ANOVA testleri yapılarak farklılıkların incelenmesi sağlanmıştır. Bununla birlikte kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise ki-kare testi kullanılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Artvin merkez ve ilçelerinde görev yapmakta olan 15 fen bilgisi, 10 bilişim teknolojileri ve 7 ortaokul matematik ders öğretmeni olmak üzere toplam 32 öğretmen üzerinden yapılan araştırma sonuçlarına göre aşağıdaki çıktılar elde edilmiştir. * Kodlama eğitimine okul öncesi dönemden itibaren başlanması * Kodlama eğitimleri için okullarda alt yapıların güçlendirilmesi * Kodlama eğitiminde ders saatlerinin artırılması * Geleneksel yöntemlerle verilen derslerin revize edilerek bilgisayar destekli programlarla güçlendirilmesi * Alanında uzman öğretmenlerin yetişebilmesi için kodlama eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve sürekli sıklıkla tekrarlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulguların eğitim müfredatına entegre edilmesi ile kodlama eğitimi veren öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sunulabilecek ve öğretmenlere çok yönlü çalışma imkânı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of science, information technology and secondary school mathematics teachers who received coding education on coding education were investigated. As a data collection tool in the research, the Teacher Opinions scale on Coding Teaching at Secondary School Level, developed by Uzunboylar (2017), was used. In the study, qualitative and quantitative data were collected from the participants through a questionnaire. In the research, the feedback received through the questionnaire was classified according to the demographic characteristics of the participants, and the relevant frequencies and percentages were evaluated using descriptive statistics. In order to determine the differences regarding the demographic characteristics of the participants, the t-test and one-way ANOVA tests were performed in independent groups to examine the differences. In addition, the results were evaluated using the chi-square test to determine the relationship between categorical variables. According to the results of the research conducted on a total of 32 teachers, 15 of whom are science, 10 information technologies and 7 secondary school mathematics teachers, working in the center and districts of Artvin, the following outputs were obtained. * Starting coding education from the pre-school period * Strengthening the infrastructure for coding education in schools * Increasing the course hours in coding education * Revision of traditional courses and strengthening them with computer-aided programs * Dissemination and frequent repetition of coding trainings in order to train expert teachers in their fields. By integrating the findings into the education curriculum, it will be possible to contribute to the professional development of teachers who give coding education and to provide teachers with a versatile working opportunity.