Acil durum birimlerinin CBS ile vaka-konum analizi: Samsun örneği
Emergency response units event-location analysis with GIS: A case study of Samsun
- Tez No: 425836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Acil durumlara ilk müdahalenin en kısa sürede ve konusunda uzman kişilerce yapılması hayati önem taşımaktadır. Sağlık ile ilgili sorunlar, ev ortamında gerçekleşen kazalar, işyeri kazaları, trafik kazaları, yangın gibi acil durumlar sonucunda dünya genelinde can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Bu tip olaylarda yaşanan can kayıplarını ve maddi zararları en az seviyeye indirmek için yeni çözümler üretebilmek adına Coğrafi Bilgi Sistemlerinden faydalanılır. Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemlerin'nin sorgulama ve analiz yeteneklerinden faydalanarak mevcut kaza ve yangın verileri ile acil durum noktalarının ulaşılabilirlikleri, mevcut istasyon noktalarının konumlarının değerlendirilmesi ve yeni istasyon oluşturulması gerekli görülen kritik bölgelerin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Trafik yoğunluğu, ulaşım durumları vb. koşulları da içinde barındıran bir analiz yapmak için farklı analiz yöntemi kullanılmıştır. Ağ analizi ve tampon analizi ile vaka konumları incelenmiş, cevap süresi içerisinde ulaşılabilen ve ulaşılamayan vakalar yoğunluk analizi ile tespit edilmiştir. Çalışmanın devamında eksiklik belirlenen bölgelere yeni istasyon önerileri getirilmiş ve yeni istasyonlar ile yapılan analizler sonucunda kapsama alanlarında artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is having important role for performing emergency response facilities in a shorthest time/period by the team of experts. Around the world several number of emergencies such as healthy problems, home accidents, working injures/accidents, traffic accidnts, fire have been resulting within the life and property losses. The best way for both providing life-property safety and preventing or to minimize the casualties is using and Technologies with its extenden functions. Thus through the queries and analysis functinalities of Geographical Information System, it is aim to enable for providing availability of the emergency fields, evaluation of current position of the emergency response units/stations and siting the new emergency response units/stations with using the current and actual accident and fire data and information. For all mentioned above, different analysis methods have been used for comparing the real world conditions. After the position of the emergency cases are examined with network and buffer analysis, the accessible and inaccessible emergency cases are located with density analysis. New stations suggested for deficient areas and increase the coverage area has been observed.