Simplification in graph sketching: a comparison of rule based graph generation and human sketching
Grafik çizmede sadeleştirme: Kurala bağlı grafik oluşumu ve insan çizimini karşılaştırma
- Tez No: 425838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma kurala bağlı bir metot ve insanların gerçekleştirdiği grafik sadeleştirmenin ortak seviyelerini tespit etmeyi hedeflemiştir. Gramer kuralları ile oluşturulmuş bir grafik sadeleştirme metodunun uygulaması geliştirilmiştir. (Kulik & Egenhofer, 2003) Aynı şekilde insan deneklerin de çeşitli grafikleri sadeleştirmesi istenmiştir. Metodun grafik sadeleştirme algoritmasının çıktıları ile insanların sadeleştirdikleri grafik çizimleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kural setlerinin ve insanların çizimlerinin öngörüsünün arasındaki sistematik ilişkiyi ortaya çıkartmıştır. Denek insanların çizimleri ayrıca hafıza aralığı karakteristiklerinin de tesiri altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find common levels of graph simplification between a rule based method and humans. A graph simplification method was implemented based on a grammatical set of rules. (Kulik & Egenhofer, 2003) Also an experiment was conducted with human participants. In the experiment, the subjects were asked to simplify a set of line graphs. The outputs of the graph simplification algorithm were compared with the human sketches. The results reveal a systematic relationship between the prediction of the rule sets and human sketches. The level of simplification in human sketches was also influenced by working memory span characteristics.