Enerji sistem planlaması
  1. Tez No: 1065
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Milli ekonomik planlamağın eg büyük parçalarından biri olan "enerji sistem planlaması*' yatırım açısından incelenmiş olup, sistemin tanımı^ problemlerin t esbiti, sistem modelleri nin kurulması, çözüm yöntemi ve değerlendirme çalışmaları amaç lanmıştır.. Birinci bölümde, planlamanın gelişmesi ve tarifleri enerji planlamasının amacı ve karakteristikleri, ülkemi zin enerji problemi eri kısaea anlatılmış tır» İkinci bölümde, Dünya* da ve Türkiye'den enerji durumu Türkiye * nin ener j i aç ısından Dünya. daki yeri ve Türkiye * deki enerji santrallarından bahsediljaiş tir. Üçüncü bölümde ise elektrik enerjisi üretim planlama sı ve model kurmada karşılaş ilân problemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, alternatif enerji kaynak! arından yatı rım planlaması modelleri ve modellerin çözüm teknikleri ve en uygun yatırım modeli anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise Lineer programlama modeli ile bir uygulama ve uygulamada kullanılan kompüter programı ve uygu lama sonucu çıkan neat içenin irdelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AJâm.GÎ : ? -r la this Master's thesis,“The Planning of Energy System”is generally studied in Respect of investment. The system is founded upon the finding out the best suitable investment policy and it1 a combination which was obtained by various simplifications to the mathe matical models. The first chapter briefly mentions a-bout the de velopment and definitions of planning, aim and charac teristics of energy planning and energy problems of our country. The second chapter is consisted of situation of the energy Turkey and the world, the position of Turkey in the world related to energy and power-stations in Turkey. In the third chapter is mentioned the problems connected with the production planning of electric e- aergy and the problems occurmmg while models on progress, The- fourth chapter is about alternative energy re-- s ourcea, investment planning models, it' s solution teenies and the best convenient investaent model. The fifth chapter is about Linear programming mo- * i* dels, an appliance and IBM programme used in appliance and am examination of the results.