Maximum power point control of photovoltaic water pump with separately excited DC motors
Fotovoltaik su pompasının dışarıdan uyartımlı DC motorlar ile maksimum güç noktası kontrolü
- Tez No: 425903
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada yeni bir maksimum güç noktası takip methoduyla beraber yeni bir şebeke bağlantısız fotovoltaik su pompası system tasarımı önerilmektedir. Bu fotovoltaik su pompası; dışardan uyartımlı DC motor, santrifüj pompa, motor sürücüsü ve maksimum güç noktası takipçisi ünitesinden oluşmaktadır. Bu tezde herbir alt sistem detaylı bir biçimde araştırıldı ve sonra önerilen frekans kontrollü MPPT method tanımlandı. Dahası, santrifüj pompaya bağlanan dışarıdan uyartımlı DC motor için sürücü elektroniği ve kontrol yazılımı tasarlandı. Önerilen MPPT methodu azaltan DC kıyıcı devresinin açma kapama frekansının kontrol edilmesine dayalıdır ve bu yüzden diğer MPPT ünitelerinde yer alan karmaşık DC-DC dönüştürücülerinde görülen enerji kayıpları önerilen şebeke bağlantısız fotovoltaik su pompasında görülmez. Fotovoltaik su pompası testleri süresince, çeşitli Solar ışıma değerlerinde voltaj, akım, güç, devir, debi ve basınç değerleri kaydedilerek analiz edildi. Önerilen MPPT methodunun dağıtılan gücün arttırdığını ve bu nedenle fotovoltaik su pompasının MPPT methodu kullanmadan kontrol edilen fotovoltaik pompalara karşılaştırıldığında performansının ve verimliliğinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper proposes a new off grid water pumping system design with a new maximum power point tracking method. The photovoltaic water pump is composed of a separately excited DC motor, the centrifugal pump, motor driver and maximum power point tracking unit. In the thesis, each subsystems are explored in detail and then, the proposed frequency controlled MPPT method is defined. Moreover, the drive electronics and control software for the centrifugal pump connected separately excited DC motor is designed. The proposed MPPT method is based on controlling the switching frequency of the DC step down chopper circuit and therefore the loss in energy due to complex DC-DC converters in the other MPPT control units is not observed in the proposed off grid water pump. During the PV water pump tests, at various Solar irradiation levels the voltage, current, power, rpm, flow rate and pressure rate data are recorded and then analyzed. It is concluded that the proposed MPPT method increase the delivered power and therefore it is observed that performance and efficiency of the PV water pump are increased compared to without the MPPT method controlled PV pumps.