Activated carbon production from pretreated and fermented agricultural residues
Tarımsal atıkların ön arıtımı ve fermentasyonu sonucu oluşan proses kalıntısından aktif karbon üretimi
- Tez No: 425907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğal biyokütlede bulunan başlıca bileşikler selüloz, hemiselüloz ve lignindir. Lignoselülozik biyokütleden biyoetanol üretimi sonucu elde edilen proses kalıntısı potansiyel lignin kaynağı olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, seçilen tarımsal atıklardan (mısır sapı/püskülü ve buğday samanı) laboratuvar ölçekli biyoetanol üretimi sonucu oluşan lignince zengin proses kalıntısından piroliz yöntemi ile aktif karbon üretiminde hammadde, impregnasyon oranı ve karbonizasyon sıcaklığı gibi farklı proses şartlarının ürün fiziksel özelliklerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın deneysel kısmının ilk kademesinde, lignince zengin proses kalıntısından ligninin ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, mısır sapı/püskülünün ön arıtımı sonrası elde edilen lignin, buğday samanının ön arıtımı sonrası elde edilen lignin, mısır sapı/püskülünün fermentasyonu sonrası elde edilen lignin ve buğday samanının fermentasyonu sonrası elde edilen lignin olmak üzere dört farklı hammadde kullanılmıştır. Deneysel çalışmaların ikinci kademesinde, belirlenen hammaddelerden farklı kimyasal aktivasyon koşulları (kütlece %30, %40 ve %50 H3PO4) ve farklı karbonizasyon sıcaklıklarında (400ºC, 500ºC, 600ºC ve 700ºC) aktif karbon üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen aktif karbon numuneleri azot gazı adsorpsiyonu ile karakterize edilerek Brunauer-Emmett-Teller (BET) spesifik yüzey alanları ve gözenek hacimleri açısından karşılaştırılmış ve en uygun şartlar belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda buğday samanının ön arıtımı sonucu ekstrakte edilen lignin kullanılarak kütlece %50 emdirme oranı ve 700ºC karbonizasyon sıcaklığında elde edilen aktif karbonun en geniş yüzey alanı ve gözenek hacmine sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, mısır sapı/püskülünün ön arıtımı ve buğday samanının fermentasyonu sonrası ekstrakte edilen lignin kullanılarak üretilen aktif karbonlar için en uygun şartlar kütlece %50 H3PO4 emdirme oranı ve 500ºC karbonizasyon sıcaklığı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
All forms of lignocellulosic biomass consist of three major chemical components: cellulose, hemicellulose and lignin. The remaining lignin from bioethanol production can be utilized as a feedstock for green chemicals. The purpose of this study was to produce activated carbon from pretreated and fermented agricultural residues and to investigate the influence of different process conditions such as feedstock type, impregnation ratio, and carbonization temperature on the pore structure of the products. This is the first study that investigated the production of activated carbon as a high value-added product from lignin-rich residues generated from bioethanol processes. The first step in the experimental path of the study was the recovery of lignin-rich biomass samples. Four samples were prepared from ethanol production wastes; the first one was from the pretreatment of corn stover, the second one was from pretreatment of wheat straw, the third one was from fermentation of corn stover, and the fourth one was from fermentation of wheat straw. The second step was the chemical characterization of feedstocks. In the third step, feedstocks were impregnated with 30%, 40% and 50% (w/w) H3PO4 and then carbonized with a rate of 20ºC/min to carbonization temperatures of 400ºC, 500ºC, 600ºC and 700ºC. The N2 adsorption/desorption capacities of products were compared according to their specific surface area and pore volume by applying the Brunauer-Emmett-Teller (BET) equation. The results demonstrated that the best way to produce activated carbon from lignin-rich residue was using pretreated wheat-based lignin, which was impregnated with 40% H3PO4 concentration and carbonized at 700ºC. In addition, both pretreated corn and fermented wheat-based products, which were impregnated with 50% H3PO4 and carbonized at 500ºC, had quite well developed specific surface area. Interestingly, mesoporous structures dominate in H3PO4-impregnated lignocellulosic material-based activated carbon. Therefore, these carbons are ideal for the adsorption of large molecules and decolorization.