The effects of exercise and nutrition on ischemia and reperfusion arrhythmias in rats
Sıçanlarda egzersiz ve beslenmenin iskemi ve reperfüzyon aritmileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 425911
  2. Yazar: SELÇUK YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Koroner arter hastalığı riski ve koroner arter tıkanması sonucu oluşan aritmilere bağlı ölümler yaşlanmayla birlikte artmaktadır. Son yıllarda araştırıcılar fiziksel egzersiz ve diyetin bu ölümlerin azaltılmasındaki etkileri üzerinde yoğunlaşmışlardır. Ancak fiziksel egzersizle birlikte diyetin ve besin kısıtlamasının deneysel miyokart enfarktüsüyle iskemi ve reperfüzyonu takiben oluşan aritmilerüzerine etkisini araştıran çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, fiziksel egzersiz ve beslenmenin erkek ve dişide iskemi ve reperfüzyonu takiben oluşan aritmiler üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 148 erkek ve 142 dişi Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. Günde 40 dakikalık yüzme egzersizi ve 6 haftalık %50 besin kısıtlaması uygulandı. Hayvanlar iki farklı; standart besin ve yüksek proteinli besin, ile beslendi. Sol koroner arter bağlanılarak 6 dakika iskemi ve bağ çözülerek 15 dakika reperfüzyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
The risk of coronary artery disease(CAD) increases with aging and death occurs due to the arrhythmias following coronary artery occlusion. In recent years, researchers have focused on the effects of physical exercise and diet for decreasing of these deaths. However, the effect of nutrition together with physical exercise and food restriction (FR) on the arrhythmias induced by ischemia and reperfusion was not studied more in experimentally produced myocardial infarction. That is why in this research the effect of exercise, different nutrition and food restriction alone and together on ischemia reperfusion (I/R) induced arrhythmia in male and female was aimed to be studied. 148 Male and 142 female Sprague-Dawley rats were used in this study. Exercise was made by swimming in 45min/ day, food restriction by decreasing food in %50 during six weeks. Animals were fed by two different food; standard food and protein rich food. Ischemia was produced by the ligation of left coronary artery in 6 minutes and reperfusion by releasing of this artery in 15 minutes.