Investigation on the structural, magnetic and electrical properties of the au added ybco superconductors
Au eklenmiş ybco üstüniletkenlerin yapısal, manyetik ve elektriksel özelliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 425923
  2. Yazar: GÜLSEVİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CABİR TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Au eklenmiş Y〖Ba〗_2 〖Cu〗_3 O_(7-x) (YBCO) süperiletken malzemelerin yapısal, manyetik hem de elektriksel davranışlarını açıkça anlayabilmek için düzenli bir inceleme girişiminde bulunuldu. Yüksek kalitede süperiletken malzemeler üretebilmek için gerekli uygun ortamlar oluşturuldu. Malzemeler uygun katıhal tempkime yöntemi kullanılarak 930⁰C da düşük atmosfer basıncı altında üretildi. Malzemelerin x-ışını kırınım (XRD), taramalı elektron mikroskopu (SEM), dc elektriksel direnç (ρ-T) ve ac manyetik alınganlıkları tanımlandı. Faz analizi ve örgü parametrelerinin belirlenmesi için x-ışını kırınımı incelemesi, mikro yapı incelemeleri için ise SEM ölçümleri yapıldı. Buna ek olarak dc özdirenç ölçümlerinden başlangıç-bitiş kritik geçiş sıcaklıkları ölçüldü. XRD ve SEM ölçümlerinden, altın katkılanmış numuneler saf numuneyle karşılaştırıldığında, ana piklerin şiddetinin ve ortalama taneciklerin büyüklüğünde bir artış olurken, c örgü parametresinde küçülme olduğu gözlendi. Ayrıca, geçiş sıcaklığı (Tc) ve kritik akım yoğunluğunun (Jc), altın katkılanmasıyla, altın katkılanmamış ile karşılaştırıldığında, geliştiği (arttığı) görüldü. AC alınganlık ölçümlerinden de, tane içi, taneler arası ve süperiletkenlik geçiş sıcaklıkları belirlendi. Bu çalışmada, süperiletken YBCO numunelerine altın katkılanmasıyla, numunelerde meydana gelen yapısal, manyetik ve elektriksel özelliklerin sonuçları incelendi. Bu sonuçlar yüksek sıcaklık süperiletkenlere (HTSCs) madde katkılanmasıyla ile ilgili daha önce yapılan çalışmalarla da karşılaştırılarak, YBCO malzemesine altın (Au) katkılanmasının madde üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılması sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a systematic investigation of Au-added YBa₂Cu₃O₇₋ₓ (YBCO) samples has been undertaken mainly to understand their structural, magnetic as well as electrical behavior. In order to get high quality of superconducting bulk samples, optimum preparation conditions have been provided. The bulk samples were produced by conventional solid state reaction method at 930⁰C under the low oxygen atmosphere. The bulk samples were characterized by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), dc electrical resistivity (ρ-T), critical current density and ac magnetic susceptibility measurements. The samples were carried out by means of powder X-ray diffraction for phase analyses, and lattice parameters, SEM for microstructure examinations. From XRD and SEM results, an increase in the intensitiy of main peaks and average grain size but a increase in the lattice parameter c with addition of Au in comparision with the unadded sample.In addition to this, onset-offset critical transition temperature (T_c^on,T_c^off) was determined from dc electrical resistivity (ρ-T) as a function of temperature measurements. Moreover, the transition temperature (Tc) and the critical current density (Jc) are enhanced upon Au added when compared with unadded YBCO superconductor samples. The increament of Au contente decreased the transition temperature and the critical current densities values. From the AC susceptibility measurements, inter-, intra-garin peak temperature and superconducting transition temperature were determined. The possible reasons for the observed improvements in structural, magnetical and electrical properties due to the Au addition in the YBCO samples were discussed by comparison with other studies about addition of transition metals in high temperature superconductors (HTSCs).