Co katkısının BSCCO süperiletkeninin yapısal ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
The effect of cobalt substitution on the structural and pyhsical properties of BSCCO superconductor
  1. Tez No: 327122
  2. Yazar: ANIL DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, polyethyleneimine metodu ile üretilen ve LFZ methodu ile büyütülen BSCCO süperiletken sistemine yapılan kobalt katkısının bu sistemi nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla çalışmada ilk olarak süperiletkenlik teorileri daha sonraki bölümlerde ise BSCCO yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin yapısal, iletkenlik ve fiziksel özellikleri deneysel olarak incelendi. Bu amaçla BSCCO süperiletkenlerin XRD, SEM, R-T ve M-H analizleri yapıldı. Sonuçlar BSCCO sistemine yapılan kobalt katkılanmasının süperiletkenlik özellikleri olumsuz etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is the investigation of cobalt substitution effects on BSCCO superconductors which are prepared with polyethyleneimine method and grown by LFZ. In the first part of this thesis, the physical properties of Bi-based superconductors have been summarized. In the second part, the structural, electrical and magnetic properties have been experimentally investigated. For this, superconducting samples have been analyzed by using the XRD, SEM, R-T and M-H analyses. According to the results of these analyses, it can be say that cobalt substitution were slightly degrades superconductivity.