Lamiaceae ve Poaceae familyalarına ait bazı türlerin antioksidan savunma kapasitelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative antioksidant defense determination of some Lamiaceae and Poaceae species
  1. Tez No: 425947
  2. Yazar: CEREN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE AYŞE EVEREST, PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şifalı bitkiler olarak bilinen doğal türler, özellikle antioksidan moleküller içeriği açısından zenginliği nedeniyle, birçok çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada son 20 yıldır şifalı bitkilere yani doğal antioksidanlara verilen büyük önem nedeniyle, bazı doğal ve şifalı olduğu düşünülen bitkiler konu edilmiştir. Bu türler Lamiaceae' den, Marrubium vulgare, Origanum vulgare, Teucrium chamaedrys, Teucrium polium, Micromeria myrtifolia, Phlomis leucophracta, Sideritis rubriflora, Sideritis perfoliata, Lamium garganicum, Lamium amplexicaule, Calamintha nepeta, Salvia heldreichiana, Salvia frigida, Salvia verticillata, Salvia virgata, Stachys rupestris olup, Poaceae' den ise Setaria viridis, Echinochloa colonum, Cynodon dactylon, Aegilops speltoides, Brachypodium sylvaticum, Avena sterilis, Polypogon monspeliensis, Phleum pretense, Echinochloa crusgalli, Arundo donax, Zea mays ve Brachypodium pinnatum' dur. Türlerin Oransal Su İçeriği (OSİ), Karotenoid analizi, Toplam Antioksidant Kapasite, Total Fenol Tayini, SOD tayini yapılarak istatistik veriler ışığında değerlendirilmiş ve tablolar halinde kıyaslanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Lamiaceae familyasının Poaceae familyasına göre kuru ağırlığının daha düşük, su tutma kapasitesinin daha yüksek olduğu, Lamiaceae familyasının klorofil a ve klorofil b miktarı Poaceae familyasının klorofil a ve klorofil b miktarından fazla olduğu, Lamiaceae familyasının hem β-karoten hem de ksantofil miktarlarının Poaceae familyasının neredeyse 2 katı olduğu, yine Lamiaceae familyasının Poaceae' ye nazaran daha yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu, toplam fenol miktarı açısından Poaceae familyasının Lamiaceae familyasına göre biraz daha zengin olduğu, Poaceae familyasının, Lamiaceae familyasına oranla biraz daha fazla miktarda SOD içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The antioxidant capacity of natural plants were studying in the last century. The main object in this thesis was the some plants of Poaceae and Lamiaceae collected from the Mediterrenean Region (Mersin). These plant, from Lamiaceae, Marrubium vulgare, Origanum vulgare, Teucrium chamaedrys, Teucrium polium, Micromeria myrtifolia, Phlomis leucophracta, Sideritis rubriflora, Sideritis perfoliata, Lamium garganicum, Lamium amplexicaule, Calamintha nepeta, Salvia heldreichiana, Salvia frigida, Salvia verticillata, Salvia virgata, Stachys rupestris and also from Poaceae, Setaria viridis, Echinochloa colonum, Cynodon dactylon, Aegilops speltoides, Brachypodium sylvaticum, Avena sterilis, Polypogon monspeliensis, Phleum pretense, Echinochloa crusgalli, Arundo donax, Zea mays and Brachypodium pinnatum. The aim of this study was determinate antioksidant defense system between some of Poaceae and Lamiaceae species. As a result, total antioksidant capacity, total Fenolic, karetenoid, SOD and OSİ analysis were measured and compare with the different tables. For this, 16 species of Poaceae and 25 species of Lamiaceae were collected from, Kazanlı, Yenişehir, Çamlıyayla, Kuyuluk, Aydıncık areas and species were diagnosed. Dry weight measurement and relative water content, carotenoid and xantophyl amount analysis, soluble phenolic content determination and total antioxidant analysis were investigated. As a result of this study; dry weight of Lamiaceae family was lower than Poaceae family, but relative water content was higher. Lamiaceae family's amount of chlorophyl a and chlorophyl b was higher than Poaceae family's amount of chlorophyl a and chlorophyl b, Lamiaceae family's β-caroten and xantophyl amount was two times of Poaceae family, for the phenolic contents and SOD amounts Poaceae family was a little aheaed.