Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü herbaryumunda bulunan bazı familyalara ait örneklerin değerlendirilmesi
Review of samples belonging to some families in herbarium of Ankara Plant Protection Central Research İnstitute
  1. Tez No: 303550
  2. Yazar: NURAN PINAR GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Herbaryumunda bulunan Brassicaceae, Caryophyllaceae, Amaranthaceae, Fabaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Lamiaceae ve Poaceae familyalarına ait 705 bitki örneğinin incelenmesi sonucu 182 cins ve bu cinslere ait 393 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Toplam 42 tür Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı % 10.69'dur. En çok tür içeren ilk beş cins şunlardır: Astragalus L. (16), Centaurea L. (14), Anthemis L. (14), Salvia L (13), Vicia L. (9), Silene L. (8). Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elementi 84 (%21), Akdeniz elementi 51 (%13), Avrupa-Sibirya elementi 28 (%7), bilinmeyen veya çok bölgeli olanlar da 230 (%59) dur. Toplam 49 takson toplandığı kare için yenidir.
Özet (Çeviri)
Brassicaceae, Caryophyllaceae, Amaranthaceae, Fabaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Lamiaceae and Poaceae families was revised at Herbarium of Ankara Plant Protection Central Research Institute and found out that 705 plant specimens belonging to 182 genera and 393 taxa were deposited. Total 42 species are endemic for Turkey and rate of endemism is %10.66. The first five genera containing the most species are as follows: Astragalus L. (16), Centaurea L. (14), Anthemis L. (14), Salvia L (13), Vicia L. (9), Silene L. (8). The distribution of species belonging to different phytogeographic region are as given below: Irano-Turanian 84 (%21), Mediterranean 51 (%13), Euro-Siberian 28 (%7), the others are wildspread or cosmopolits 230 (%59). Totally 49 taxa are new for the collected squares.