Güney amanoslardaki mineralli suların kalitesinin incelenmesi
Investigation of quality of mineral waters in southern amanos
- Tez No: 425964
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hızla artan dünya nüfusunun oldukça sınırlı olan doğal kaynaklar üzerinde etkisi giderek artmakta ve gelecek kuşaklara kullanılabilir kaynak, yaşanabilir bir çevre bırakamama endişelerini doğurmaktadır. Bu doğal kaynakların başında da su kaynakları gelmektedir. Bu çalışmada, Hatay'daki bazı mineralli suların (Kisecik, Tahtaköprü, Suluca) kalite parametrelerini saptamak ve halk sağlığı açısından değerlendirmek için, 3 aylık peryotlarda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Kimyasal ve fiziksel analizlerde, spektrofotometrik ve titrimetrik metotlar kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar Avrupa Komitesi, Dünya Sağlık Örgütü ve TS-266 içme suyu standartları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of the world population increasingly effects the limited naturalsources. Therefore, there is a worry that there will not be enough resources left for the next generation and the environment will not be suitable for healthy living.The beginning of this natural sources comes to water sources. In this study, the physical, chemical and microbiological analysis of some mineral waters in Hatay (Kisecik, Tahtaköprü, Suluca) were made in 3 month period for the determination of some quality parameters and assesment of people health. In the chemical and physical analysis, spectrophotometric and titrimetric methods were used. Obtained results were compared with the drinking water standards of European Commity, World Health Organization and TS-266.