Güney Ege (Çeşme-Marmaris arası) kıyılarındaki ekonomik değeri olan alglerin ekolojisi
  1. Tez No: 22118
  2. Yazar: ATAKAN SUKATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
118 7. ÖZET Bu çalışmada Güney Ege (Çesme-Marmaris Arası) kıyılarında topluluk oluşturan vş ; ekonomik değeri olan alglerin ekolojisi incelenmiştir. $ - Saptanan 11 istasyonun 4 mevsim süresince pH ve sıcaklık ölçümleri alınmış, alglerin tutundukları kayaçlar da belirlenmiştir. - Kalitatif ve kantitatif incelemelerde Braun- Blanquet ve Pavillard'ın bolluk örtü ve sosyo- bilite değerleri göz önüne alınarak tablolar hazırlanmıştır. Bu değerlerin belirlenmesinde minimal alan olarak 25x25 cm boyutlarında kuadratlar kullanılmıştır. - Toplanan örneklerin yaş ve kuru ağırlık mik tarları mevsimsel olarak ölçülmüş ve her istas yondaki alg miktarları Kg/m2 cinsinden hesapla narak tablolar halinde sunulmuştur. - Yapılan araştırma sonucunda ekonomik değeri olan 9 alg topluluğu belirlenmiştir. Bu topluluklar; 1. Vlva lacfrUÇfl Topluluğu 2. CysÇoseAra çoropreffsa Topluluğu 3. c.crinita Topluluğu 4. çteleqans Topluluğu 5. C.erceaovicii Topluluğu 6. Gracllaria frurga-pagtpriş Topluluğu 7. Hvpnea musciformis Topluluğu 8. Laurencia papillosa Topluluğu 9. Halopitvs incurvus Topluluğu' dur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda istasyonlara ve mevsimlere göre değişen veriler aşağıda özet olarak sunulmuştur. Buna göre; - Ulva lacÇuca topluluğunda toplam 25 algin geliştiği ve toplulukta yaş ağırlık olarak 2,400-12,800 Kg/m2, kuru ağırlık olarak da 0,579-3,067 Kg/m2 alg bulunduğu, - Cvstoseira compressa topluluğunda toplam 36 algin119 geliştiği ve toplulukta yas ağırlık olarak 7,200-7,520 Kg/m*, kuru ağırlık olarak 1,529-1,582 Kg/m* alg bulunduğu, çyşfrQSe;|,ra crinita topluluğunda toplam 134 algin geliştiği ve toplulukta yaş ağırlık olarak 3,600-12,160 Kg/m2, kuru ağırlık olarak 1,086-2,956 Kg/m2 alg bulunduğu, - Cvstoseira elegans topluluğunda toplam 50 algin geliştiği ve toplulukta yaş ağırlık olarak 8,640-15,840 Kg/m2, kuru ağırlık olarak 2,408-4,969 Kg/m2 alg bulunduğu, - Cvstoseira erceaovicii topluluğunda 19 algin geliştiği ve toplulukta yaş ağırlık olarak 4,000-8,320 Kg/m2, kuru ağılık olarak 1,348-1,918 Kg/m2 alg bulunduğu, - Gracilaria bursa-pastoris topluluğunda 32 algin geliştiği ve yaş ağırlık olarak 0,416 Kg/m2, kuru ağırlık olarak 0,208 Kg/m2 alg bulunduğu, - Hvpnea musciformis topluluğunda 77 algin geliştiği ve yaş ağırlık olarak 2,560-2,640 Kg/m2, kuru ağırlık olarak 0,467-0,487 Kg/m2 alg olduğu, - Laurencia papulosa topluluğunda 54 algin geliştiği ve toplulukta yaş ağırlık olarak 0,800-4,400 Kg/m2, kuru ağırlık olarak 0,308-0,918 Kg/m2 alg bulunduğu, - Halopitvs incurves topluluğunda 40 algin geliştiği ve toplulukta yaş ağırlık olarak 3,360-9,760 Kg/m2, kuru ağırlık olarak da 1,202-3,417 Kg/m2 alg bulunduğu saptanmıştır. Araştırmamız sırasında ekonomik değeri olan alglerle birlikte gelişen diğer algler de tayin edilmiş ve Cvanophvta üyelerinden 8, Chlorophvta üyelerinden 26, Phaeophvta üyelerinden 39 ve Rhodophvta üyelerinden 107 olmak üzere toplam 180 taksonun Güney Ege'de yayılış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
120 8. SUMMARY This investigation covers studies on the ecology of economically important algae forming groups along the coasts of south Ege (between Ceşme-Marmaris). - In all 11 stations were established and their pH and temperatures recorded during 4 seasons, the rocky substrates of algae were also noted. - The tables showing quality and quantity of algae were prepared according to the cover-abundance and sociability scales of Braun Blanquet and Pavillard.25x25cm quadrats were used as a minimum area while determining these values. - Fresh and dry weights of the collected specimens were measured seasonally and quantity of algae from each station calculated as Kg/m2. These values are given in the form of table. - In all 9 algal group of economic importance were determined. These are; 1. Ulva lactuca group 2. Cvstoseira compressa group 3. C.crinita group 4. C.eleaans group 5. C.erceaovicii group 6. Gracilaria bursa-pastoris group 7. flyppqa rouşciforrois group 8. Laurencia papulosa group 9. Halopitvs incurvus group The results obtained according to the stations and seasons are summarised below: - In Ulva lactuca group 25 algae show growth, with fresh weights as 2,400-12,800 Kg/m2 and dry weights as 0,579- 3,067 Kg/m2 of algae, - 36 algae grow in Cvstoseira compressa group with fresh weights as 7,200-7,520 Kg/m2 and dry weights as 1,529- 1,582 Kg/m2 of algae,121 - 134 algae grow in cvstoseira crlni^a group with an algal growth showing fresh weights as 3,600-12,160 Kg/m2 and dry weights as 1,086-2,956 Kg/m2, - 50 algae grow in Cvstoseira eleaans group with an algal growth showing fresh weights as 8,640-15,840 Kg/m2 and dry weights as 2,408-4,969 Kg/m2, 19 algae grow in Cvstoseira erceaovicii group with an algal growth showing fresh weights as 4,000-8,3 20 Kg/m2 and dry weights as 1,348-1,918 Kg/m2, 32 algae grow in Gracilaria bursa-pastoris group with an algal growth of 0,416 Kg/m2 on fresh weight basis and 0,208 Kg/m2 on dry weight basis, - 77 algae grow in Hvpnea muse i form i s group with fresh weights of algae as 2,560-2,640 Kg/m2 and dry weight of 0,467-0,487 Kg/m2, In Laurencia papulosa group 54 algae show growth, with fresh weights as 0,800 to 4,400 Kg/m2 and dry weights as 0,308 to 0,918 Kg/m2, - In Halopitvs incurvus group 40 algae show growth, with fresh weights as 3,360 to 9,760 Kg/m2 and dry weights as 1,202 to 3,417 Kg/m2. Other algae growing together with these economically important algae were also determined, in accordance with our results 180 taxa show a distribution in South-Aegean part, out of these 8 belong to Cvanophvta. 26 to Chlorophvta. 39 to Phaeophvta and 107 to fihoflpphvta,