Kafkas arısı gen merkezinin bozulmasına neden olan etmenler ve çözüm önerilerinin belirlenmesi
Determination of the factors that destroy caucasian bees' gene center and solution offers
- Tez No: 425968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Kafkas Arısının saf ırk olarak yetiştirildiği Ardahan ve Artvin illerinde yürütülmüştür. Çalışmada arıcılığın yapısı, sosyo-ekonomik nitelikleri, arı hastalık ve zararlılarının durumu, Kafkas Arısı Gen Merkezi'ni tahrip eden sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin bulunması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Ardahan ve Artvin illerinde ana arı üretim izni olan 24 üreticiden yüz yüze görüşülerek anket yöntemi ile elde edilen veriler oluşturmaktadır. Verilerin analizlerinde frekans tabloları ve % hesaplamalardan faydalanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre arıcıların yaş ortalamasının 52.5, arıcılık deneyimlerinin ortalama 24,3, olduğu tespit edilmiştir. Üreticilerin %48,3'ünün lise mezunu olup, %35,6'sının asıl mesleğinin arıcılık olduğu, %46,1'inin arılı kovan alarak arıcılığa başladığı, %83,6'sının ana arı üretiminden memnun olduğu, %79'unun kolonilerinin damızlık ana arısını gen merkezlerinden temin ettiği, tamamının Melez Kafkas Arısını tespit edebildiği, % 97'si melezleşmeyi renk değişiminden tespit ettiği belirlenmiştir. Ankete katılan tüm arıcıların ana arıyı değiştirdiği ve sadece iki ana arı üreticisinin suni tohumlama yaptığı belirlenmiştir. İşletmelerin %46,1'i bölgenin izole bölge kapsamında olduğu, %72,8'inin Kafkas Arılarının korunması için tedbirlerin alınmadığını, %63,3'ü kaçak olarak bölgeye gezginci arıcıların geldiğini, %76,6'sı Gen Merkezinin korunması için bölgeye kaçak girişlerin engellenmesi gerektiğini bildirmişlerdir
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ardahan and Artvin cities where Caucasian Bees are pure breeded. It is aimed in this study to determine the structure of beekeeping, socio-economic quantity, the status of bee diseases and pests, the problems that destroy the Caucasian Bees' Gene Center and aimed to find solution offers. The data obtained with the method of questionnaire by interacting face to face with 24 beekepers who have permissions to produce queen creates the scope of this study in Ardahan and Artvin cities. Within the analysis of data, frequency charts and percent calculations were used. According to obtained data it is determined that the mean of beekeepers' age was 52.5, their profession was 24.3 years. 48.3% of the breeders were graduated from high school, the main job of 35,6% of breeders is beekeeping, 46,1% of them started to beekeeping via buying hive with honeybees, 83,6% are pleased with queen producing, 79% maintain the queens from gene centers, 100% can distinguish cross breed Caucasian Bees, 97% can determine the crossbreeds from their colors, all of the breeders change the queen every year and just 2 queen producer apply artificial insemination. About 46,1% of breeders believe that the region is isolated from the other honeybee species, 72,8% think there is no prevention for keeping Caucasian Bees, 63,3% tell migratory beekeepers enter the region illegally, 76,6% report to ban illegal entrance for keeping Gene Center