Assessment of heavy metals contamination and accumulation in Asartepe Dam Lake, Ankara, Turkey
Asartepe Baraj Gölü'nün (Ankara, Türkiye) ağır metal kirliliğinin ve birikiminin değerlendirilmesi
- Tez No: 425967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ, YRD. DOÇ. EVREN TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada yapay bir göl olan ve sulama için kullanılan Asartepe Baraj Gölünde (Ankara, Türkiye) suyun ve sedimanların içinde bulunan ağır metallerin konsantrasyonu incelenmiştir. Ağır metal profillerinin oluşturulması için beş farklı örnekleme istasyonundan her bir örnekleme istasyonu için Mart 2012 ile Kasım 2012 tarihleri arasında belirli aralıklarla onikişer örnek alınmıştır. Su ve sediman örnekleri için ağır metal konsantrasyonları ANOVA (Varyans analizi), Mann Whitney-U testleri, korelasyon analizi, temel bileşen analizi ve küme analizi metodları kullanılarak hesaplanmıştır. Suyun standart kalite değerleri esas alınarak, kirlilik değerlendirme parametreleri (kirlilik faktörü, kirlilik derecesi, uyarlanmış kirlilik derecesi, zenginleşme faktörü, jeoakümülasyon indeksi ve kirlilik yükü indeksi) suyun kalite analizi için kullanılmıştır. Kirlilik faktörü (𝐶𝑓𝑖) ve kirlenme derecesi (Cd) göl sedimanlarındaki metal kirlenmesi için kullanılmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda enyüksek 𝐶𝑓𝑖 değeri kromda görülmüştür. Ayrıca krom en yüksek jeoakümülasyon (Igeo)değerine sahip element olarak gözlenmiştir. Kirlilik yükü indeksi (PLI) göl sedimanları için 3.11 ve 3.5 değerleri arasında değişmektedir. Ayrıca, zenginleşme faktörü (EF) değeri göl ekosistemine antropojenik kökenli küçük bir metal girişi olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, temel bileşenler analizi (PCA) ve kümeleme analizi (CA) metaller arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için kullanılmıştır. Analizler sediment örneklerinde güçlü bir korelasyon ortaya koymamıştır. Korelasyon analizinde su bazlı metaller arasında en yüksek korelasyon demir ve titanyum arasında gözlenmiştir. Anova ve Mann Whitney-U testleri en iyi akümülasyonun 5. Istasyonda olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the concentration of heavy metals in the water and sediment of Asartepe Dam Lake, an artificial lake that is used for irrigation of the district of Ayaş and heavily contributes to the agricultural production of Ankara, Turkey. Twelve samples each were taken from five sampling stations between March '12 and November '12 for the purpose of heavy metal profiling. Heavy metal concentration values for water and sediment samples were analyzed by data analysis using ANOVA (analysis of variance), Mann Whitney-U tests, correlation analysis, principal component analysis, cluster analysis. Pollution assessment parameters (Contamination factor, degree of contamination, modified degree of contamination, enrichment factor, geoaccumulation index, and pollution load index were calculated and it's used for analyzing the quality of water based on pre-industrial reference values. Contamination factor (𝐶𝑓𝑖) and degree of contamination (Cd) were the parameters used for the evaluation of metal contamination in the lake sediment. Using these techniques, the highest 𝐶𝑓𝑖 value was determined in chromium. Chromium was also associated with the highest geoaccumulation index (Igeo) measured. Pollution load index (PLI) values for the lake sediment varied between 3.11 and 3.5. Enrichment factors (EF) suggest that there is a minor metal entry of anthropogenic origin into the lake ecosystem. Principal component analysis (PCA) and cluster analysis (CA) were also employed to better understand the relationships between metals. The analyses reveal no strong correlations for sediment samples. Correlation analysis suggest that the greatest correlation between waterborne metals were observed between iron and titanium. Anova and Mann Whitney-U test suggest also that greatest accumulation occurs on Station 5 at Asartepe Dam Lake, Turkey.