Çilek üçgülü (Trifolium fragiferum L.) bitkisinin bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesi, somatik kromozom sayılarının tespiti ve in vitro kültür olanaklarının araştırılması
Investigations on determination of some morphological features, somatic chromosome numbers and in vitro regeneration capabilities of strawberry clover (Trifolium fragiferum L.) dominated in natural rangelands of Çukurova regions
- Tez No: 425972
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Hatay bölgesi doğal meralarında yaygın olarak bulunan çilek üçgülü'nün somatik kromozom sayıları, morfolojik ve İn Vitro kültür özelliklerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçları, incelenen ekotiplerin 2n=2x=16 kromozomlu olduğunu göstermiştir. Morfolojik araştırma sonuçları, morfolojik özelikler açısından önemli varyasyon olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, sürgün oluşum oranı ve rejenerasyon oranının 2,4–D konsantrasyonlarına bağlı olarak değiştiğini ortaya koymuştur. İn vitro kültürde sürgün ucu ve nod olarak kullanılan eksplantatların sürgün oluşum oranı 2,4-D konsantrasyonlarına bağlı olarak % 43 ile % 52.5, rejenerasyon oranı (rejenerant/petri) 1.1 ile 4.0 arasında değiştiğini göstermiştir. Sürgün oluşum oranı ve rejenerasyon oranı eksplantat ve 2,4-D konsantrasyonlarından önemli derecede etkilenmiştir. En yüksek sürgün oluşum oranı ve rejenerasyon oranı sürgün ucu eksplantatından ve MS besi ortamında, 2 mg L-1 2,4-D konsantrasyonunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the number of somatic chromosomes, morphological features and In Vitro culture capabilities of strawberry clover dominated in naturel rangelands of Hatay region. The results showed that ecotypes had 2n=2x=16 chromosomes. The results of the morphological studies showed that there were significant variations in terms of morphological features. The results of the study showed that shoot induction rate and regenerate number per dish were significantly influenced by 2,4-D concentrations. Depending on the 2,4-D concentrations, shoot induction rate, and regenerate number per petri varied from 43% and %52.5, 1.1-4.0 regenerate, respectively. The shoot induction rate regenerate rate were significantly influenced by the explants and concentrations of 2,4-D. The highest frequency of shoot induction rate and regenerate rate were recorded from shoot explants on MS medium containing 2 mg L-1 2,4-D concentrations.