Ankara koşullarında İskenderiye Üçgülü (Trifolium alexandrinun L.) çeşitlerinin tohum verimleri
Seed yields of some Berseem Clover (Trifolium alexandrinum L.) varieties under Ankara conditions
  1. Tez No: 22738
  2. Yazar: ÖZDAL GÜNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA İSKENDERÎYE ÜÇGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) ÇEŞİTLERÎNÎN TOHUM VERİMLERİ Özdal GÜNCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Sayfa: 43 Jüri: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ : Prof.Dr. Neşet ARSLAN : Yard.Doç.Dr.Mevlüt MÜLAYİM Bu araştırma, Ankara Koşullarında İskenderiye üçgülü (Trifolium alesandrinum L.) çeşitlerinin tohum verimlerini belirlemek amacı ile, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakülte si, Tarla Bitkileri Bölümünde, 1991 yılında yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak İskenderiye üçgülünün Tabor, Carmel, Lito, Kastalia, Pinias, Meteor ve L-1905 çeşitleri kullanılmıştır. Üzerinde çalışılan üçgül varyetelerinde metrekarede ortalama fide sayıları 273.5-406.00 arasında elde edilmiş, en yüksek ortalama değer 406.00 ile Lito çeşidinde bulun muştur. Bitki boyu ortalamaları 65.65 cm ile 80.88 cm arasında değişmiş, en yüksek ortalama bitki boyu 80.88 cm ile Carmel çeşidinden elde edilmiştir. M2 de kömeç sayısı ortalamaları 679.00-950.00 arasında saptanmış, en fazla kömeç 950.00 ile Meteor çeşidinden alınmıştır. Çeşitler arasında bitki başına kömeç sayısı ortalamaları 5.90-12.00 arasında hesaplanmış, en yüksek değeri Tabor çeşidi vermiştir. Kömeçteki çiçek sayısı yönünden ortalama değerler 90.40-108.40 arasındadır. En yüksek ortalama kömeçte çiçek sayısına 108.40 ile Meteor çeşidi ulaşmıştır.11 İskenderiye üçgülü çeşitlerinde kömeçteki tohum sayısı ortalamaları 46.08-76.00 arasında bulunmuş, en yüksek değer Meteor çeşidinden alınmıştır. Bitki başına tohum verimi ortalamaları 0.34 g ile 1.35 g arasındadır. Bitki başına en yüksek tohum verimi Tabor çeşidinden elde edilmiştir. Hasat olgunluğu zamanı 109 gün (Tabor) ile 128 gün (Kastalia) arasında değişmektedir. Çeşitlerin dekara tohum verimi ortalamaları 22.68 kg/da ile 82.12 kg/da arasında hesaplanmıştır. En yüksek ortalama tohum verimini 82.12 kg/da ile Tabor çeşidi vermiştir. 1000 tane ağırlığı ortalamaları çeşitler arasında 2.40 g ile 3.95 g arasında değişmiştir. En yüksek değer Tabor çeşidinden alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İskenderiye Üçgülü, fide sayısı, bitki boyu, kömeç sayısı, bitkide kömeç sayısı, kömeçte çiçek sayısı, kömeçte tohum sayısı, bitki başına tohum veri mi, hasat olgunluğu zamanı, parsel tohum verimi, 1000 tane ağırlığı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis SEED YIELDS OF SOME BERSEEM CLOVER (Trifolium alexandrinum L.) VARIETIES UNDER ANKARA CONDITIONS Özdal GÜNCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Page: 43 Jury: Assoc. Prof.Dr. Hayrettin EKİZ : Prof.Dr. Neşet ARSLAN : As is. Prof.Mevlüt MÜLAYİM This research was carried out to determine the seed yields of some berseem clover (Trifolium alexandrinum L.) varieties under Ankara conditions at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 1991. Tabor, Carmel, Lito, Kastalia, Pinias, Meteor and L- 1905 berseem clover varieties were used as material in this research. The mean of seedlings per m2 on the studied berseem clover varieties was obtained between 273.5 and 406.00 while the highest mean number of seedlings was found 406.00 in the variety of Lito. The mean of plant heights was varied between 65.65-80.88 cm Meanwhile the highest mean was obtained as 80.88 cm from Carmen variety. The mean of head number per m2 was determined between 679.00 and 950.00 while the highest head number was 950.00 in the variety of Meteor. The mean of head number per plant was calculated between 5.90-12.00 while the highest headXV number was obtained from Tabor variety. The mean of flower number per head was between 90.40-108.40. The highest mean number was reached 108.40 in the variety of Meteor. The mean of seed number per head in berseem clover varieties was found between 46.08-76.00, Meanwhile the highest mean was obtained from Meteor variety. The highest seed yield per plant was between 0.34-1.35 g The highest mean was calculated from Tabor variety. The harvest ripering time was changed between 109 days (Tabor) and 128 days (Kastalia). The mean of seed yield per decare in the varieties was calculated between 22.68-82.12 kg, while the highest seed yield was obtained 82.12 kg/da from Tabor variety. The mean of thousand seed weight was changed between 2.40- 3.95 g Meanwhile the highest mean was taken from Tabor variety. KEY WORDS.: Berseem clover, number of seedlings, plant heights, head number, head number per plant flower number per head, seed number per head seed yield per plant, harvest ripering time, seed yield per decare, thousand seed weight.