Dual fazlı sacların mekanik özelliklerinin deformasyon hızına bağlı olarak belirlenmesi
Investigating mechanical properties of dual phase steels depend on deformation speed
  1. Tez No: 426006
  2. Yazar: GÖKHAN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tez çalışmasında otomotiv sektöründe kullanımına yoğun bir şekilde hız verilen yüksek mukavemetli ve yüksek şekillendirilebilirlik kabiliyetine sahip DP600 ve DP800 sac malzemelerin benzer koşullarda ve farklı hızlarda çekme testine tabi tutularak mekanik özelliklerinin mukayesesi yapılmıştır. Deneylerde DP600 ve DP800 için aynı sac kalınlığı kullanılmış, 5, 15, 25, 50, 100, 150 ve 250 mm/dak deformasyon hızlarındaki davranışları incelenmiştir. Sonuç olarak her DP600 ve DP800 için yapılan testlerde deformasyon hızlarındaki artışla beraber DP600 malzemesinin akma mukavemetindeki artış oranı DP800 malzemesinin akma mukavemetindeki artış oranından fazla olduğu, ancak çekme mukavemeti artış oranlarının sabit kaldığı gözlenmiştir. Sac malzemeler için şekillendirilebilirliğin ölçütü olan pekleşme katsayısı ise deformasyon hızı arttıkça her iki malzeme içinde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical properties of advanced high strength steels DP600 and DP800 were compared under similar conditions at different speeds in tensile test, which have high strength and high formability ability, and recently use in automotive industry. In these experiments, same thickness is used and examined the behavior under 5, 15, 25, 50, 100, 150 and 250 mm/sc deformation speed. As a result, when increase the deformation speed, the rate of increase in yield strength for DP600 is higher than the rate of increase in yield strength for DP800. At the same time the rate of increase in tensile strength of DP600 and DP800 are similar. Strain-hardening coefficients of DP600 and DP800 are decreased when deformation speed is increased.