Düşük karbonlu çelik saçların biçimlendirme diyagramlarının belirlenmesi
Determination of forming limit diagrams of low carbon steel sheets
- Tez No: 104081
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
DÜŞÜK KARBONLU ÇELİK SACLARIN BİÇİMLENDİRME SINIR DİYAGRAMLARININ BELİRLENMESİ ÖZET Biçimlenebilme, bir malzemenin belirli bir yöntemle, belirli bir tasarıma uygun biçim alma yeteneği olarak tanımlanır ve malzeme, yöntem ve tasarım öğeleri ile belirlenir. Bu üç öğenin birbirine uygun olarak düzenlenmesi olan biçimlendirme işlemi yalan zamana kadar bir sanat olarak ele alınmış ve bu alandaki bilgi birikimi konu üzerinde çalışanların deneyimlerinden oluşmuştur. Günümüzde hala geçerli olan deneme yanılma yöntemleri ilk yaklaşım olarak yararlı olmasına karşın, oldukça masraflı olduğundan maliyetleri yükseltir. Bu nedenle malzemelerin biçimlenebilme özelliklerini kolay anlaşılır biçimde ortaya konması biçimlendirme şuur diyagramları yardımı ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada lmm kalınlığında, üç farklı kimyasal bileşime ve iki farklı tavlama koşuluna sahip ERDEMİR üretimi 6 kalite düşük karbonlu çelik sacın mekanik özellikleri belirlenmiş ve biçimlendirme sınır diyagramları çizilmiştir. Çıkarılan biçimlendirme sınır diyagramlarına göre, en üstün biçimlenebilme özelliği, en düşük karbon bileşimine sahip olan 6114ve7114 kalite çeliklerde bulunmuştur. İncelenen saclar arasında 7114 kalite, arayer atomsuz (LF) çelik olup, %0,06 Ti elementi içermektedir ve mekanik deneyler sonucunda en yüksek deformasyon sertleşmesi üssü ve ortalama dikey anizotropi katsayısına sahip olduğu tespit edilmiştir. İncelenen saclar üzerinde yapılan diğer bir çalışma, saclara iki farklı sıcaklıkta ısıl işlem uygulayarak çift fazlı çelik mikroyapısı elde edilmesidir. Yapılan mekanik testler sonucunda, 7114 kalite hariç tüm saclarda ısıl işlem sıcaklığı arttıkça mukavemet artarken, süneklik ve toklukta bir azalma olmuştur. 71 14 kalite sacda ise, mukavemet artarken malzeme sünekliğini ve tokluğunu kaybetmemiştir. xuı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF FORMING LIMIT DIAGRAMS OF LOW CARBON STEEL SHEETS SUMMARY Metallic sheets are formed in the shapes ranging from kitchenware to automobile components. The losses (scrapping) caused by the breaking or the localized necking of the sheet during the forming process affects the economy, continuity and quality of the production in a negative way. The key to a successful forming process is to obtain as uniform strain distribution as possible while keeping the strain applied to the material under the critical strain limit that causes failure. These strain limits are represented best by the concept of a forming limit diagram. Forming limit diagrams are drawn by evaluating the data obtained from several mechanical tests. In the industry, these diagrams are used for optimizing production parameters like material selection, design or lubrication style. In this study, low carbon steel sheets that had been produced by ERDEMIR IRON and STEEL WORKS having 1mm thickness, with three different chemical compositions and two different annealing conditions were examined through mechanical tests and their forming limit diagrams were drawn. According to the forming limit diagrams, best formability is obtained from the qualities 61 14 and 7114 that have the lowest carbon content among other sheets, 7114 quality sheet, which was alloyed with 0,60% titanium, can be classified as interstitial free (IF) steel and it has the highest strain hardening exponent and plastic anisotropy ratio. A heat treatment was conducted in two different temperatures in order to obtain a dual phase microstructure. Mechanical tests on the dual phase steel sheets showed that, except the 7114 quality, strength increase and elongation and toughness decrease as heat treatment temperature increases. Unlike others, in 71 14 quality steel, dual phase heat treatment increases the strength without a noticeable change in elongation or toughness. xiv