Spinal fisatör imalatı: İnovatif tasarım ve biyomekanik analiz
Spinal fixator manufacturing: Innovative desing and biomechanical analysis
- Tez No: 426029
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Vücutta çok önemli bir konuma sahip omurga doğuştan var olan bozukluklara ya da sonradan meydana gelen hasarlara maruz kalmaktadır. İnsanın günlük aktviteleri esnasında omurga sürekli hareket halindedir. Hastalık durumunda, mevcut hareket sınırlarının yetersiz oluşu insan biyomekaniğini olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple cerrahi operasyonlarla omurga doğru konumuna getirilmeye çalışılır. Operasyonlarda temel enstrüman olarak spinal implantlar kullanılmaktadır. Omur-implant uyumunda başarılı sonuçların elde edilebilmesi için omurun anatomik ve biyomekanik yapısını etkileyen faktörlerin tespiti şarttır. Bu çalışmada pedikül vida ve rod elemanında geometrik değişiklikler yapılarak bu değişikliğin implant performasına olan etkisi incelenmiştir. Bu inceleme için tamamen farklı geometrideki pedikül vida ve rod elemanının bilgisayar destekli çizim programında katı modeli oluşturulmuştur. Ardından omurgadaki eksenel yük dikkate alınarak test bloklarına gömülmüş sistemin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerin sonucu olarak pedikül vidada kullanılan ek bileşenlerin vida gövdesinde hasarı azaltmştır. Rod üzerine açılan kanallar parçaya esneklik kazandırmıştır. Bu yeniliklerin hasta konforunu olumlu yönde etkileyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In body, vertebra which has the most significant position is exposed to inborn disorders or subsequently injuries. Vertebra is constantly in motion during diary activity of human. Failed existing motion's limits influences negatively human biomechanics. And thus vertebra is attempted to get correctly position with surgical operation. In operations, spinal implants are utilized as a basis instrument. Anatomic and biomechanic structure of spine with influencing factors that determined is condition since prospering conclusions can be obtained. In this study, as geometrical variations are executed on pedicle screw and rod component this variation that have an impact on implant performance is investigated. Solid model which is completely on distinctive geometry pedicle screw and rod component is composed for this investigation on computer-aided drawing context. Subsequently, by considering axial load on vertebra, analysis of system which was embed into test blocks is performed by the finite element method. As a result of analyses, additional parts that are utilized on pedicle screw have decreased damage on screw body. Canals which is processed on rod have bring flexibility the part. These innovations is concluded that will influence positively of patient comfort.