Derry x Yemsoy soya melezlerinin F3 generasyonunda bazı tarımsal özellikler ile yeşil ve kuru madde verimleri üzerinde araştırmalar
Researches on forage and dry matter yields with some agricultural properties on F3 generation of Derry x Yemsoy soybean hybrids
  1. Tez No: 426041
  2. Yazar: GÖZDE ŞENBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma; Bursa ekolojik koşullarında Dery x Yemsoy soya (Glycine max. (L.) Merr.) F3 melezlerinin verim ve verim komponentlerini incelemek amacıyla 2014 yılında yürütülmüştür. Dery x Yemsoy melezlerinin F2 generasyonunda boy, yaprak ebatları, dallanma, tohum ve ot verimi yönünden seçilen 60 tek bitki ve 5 şahit çeşit (Derry, Yemsoy, Arısoy, Nova soya çeşitleri ve Ülkem yemlik börülce) karşılaştırmalı olarak denemeye alınmıştır. Tüm hat ve çeşitler, bitki boyu, dal sayısı, yaprakçık eni ve boyu, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, yaprak/sap oranı, yaprakçık oranı, sap oranı, yaprak sapı oranı, çiçek + bakla oranı, tohum verimi, biyolojik verim ve hasat indeksi yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the forage and dry matter yields and yield components of Dery x Yemsoy soybean (Glycine max. (L.) F3 hybrids, at Bursa ecological conditions in 2014. Sixty individual plants selected in F2 generation of Derry x Yemsoy hybrids for plant height, leaflet dimensions, branching, hay and seed yield and four soybean cultivar (Derry, Yemsoy, Arısoy, Nova) and one forage cowpea (Ülkem) were tested comparatively. All soybean lines were investigated in terms of plant height, branch number, leaflet width, leaflet length, forage yield, dry matter yield, leaf/stem ratio, leaflet, stem, pedicel and flower + pod percentage, seed yield, biological yield and harvest index.