The strength of iron nanopillars
Demir nanosütunların mekanik dayanımı
- Tez No: 996625
- Danışmanlar: PROF. DR. BRIAN DERBY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İleri Metalurji ve Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Metalurji ve Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Millipore tarafından sağlanan, kalınlığı 25–30 μm olan ve yaklaşık 120 nm ile 400 nm gözenek çaplarına sahip, rastgele yönlenmiş iki farklı gözenekli polikarbonat (PC) şablon kullanılmıştır. Demir nanopillarlar, PC membranlar içerisine doğru akım (DC) elektrokaplama yöntemi ile başarıyla üretilmiştir. Demirin elektrokaplama işlemi, oda sıcaklığında, 1 M demir(II) sülfat heptahidrat (FeSO₄·7H₂O) çözeltisi içerisinde, -900 mV sabit gerilim altında 2 saat boyunca gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, elektrokaplama sürecini ve demir nanopillarların mekanik davranışlarını daha iyi anlamak amacıyla membran yüzeyleri Scanning Electron Microscopy (SEM) ile incelenmiştir. Gözenekler içerisinde demir büyümesi tamamlandıktan sonra, PC membran diklorometan içerisinde 10 dakika süreyle çözündürülerek SEM analizleri yapılmıştır. Serbest hale getirilen demir nanopillarlar tekrar SEM ve Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDX) yöntemleri ile incelenmiştir. SEM görüntüleri, birkaç mikrometre uzunluğa ve yaklaşık 120 nm çapa sahip demir nanopillarların başarıyla üretildiğini göstermiştir. Oluşan nanopillarların tek kristal mi yoksa çok kristalli mi olduğunu belirlemek amacıyla geri saçılmış elektron kırınımı (BSE) analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, nanopillarlar içerisinde kontrast farkı gözlenmemesi, bu yapıların tek kristal karakterde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, two different randomly-oriented pores polycarbonate (PC) template of thickness 25-30 μm and with pore diameters of around 120 nm and 400 nm provided by Millipore UK was used. Iron nanopillars were successfully fabricated through direct current (DC) electrodeposition into the PC membranes. The electrodeposition of iron was conducted in 1M iron II sulfate heptahydrate (FeSO4∙7H2O) solution under constant voltage of -900 mV at ambient temperature for 2 hours. Firstly, several Scanning Electron Microscopy (SEM) observations were performed to characterize the surface of the membranes in order to have better understanding of elctrodeposition and mechanical behaviors of iron nanopillars. After the growth of iron in the pores, the PC membrane was dissolved in dichloromethane for ten minutes for SEM observations. Again, the liberated iron nanopillars were investigated using SEM and Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDX). The result of SEM images showed fabricated iron nanopillars with several microns in length and with diameter of around 120 nm. Backscatter electron diffraction (BSE) analysis was performed to determine whether the iron nanopillars formed were single crystal or poly crystals. Finally, the appearance of the iron pillars suggested that they are single crystal due to the fact that there is no difference in contrast inside the iron pillars.