Batı karadeniz bölgesinde yayılış gösteren bazı orman topluluklarının topraklarında azot mineralleşme potansiyelleri üzerinde araştırmalar
Investions on nitrogen mineralization potentials in soils of some forest communuties on west blacksea region
  1. Tez No: 426042
  2. Yazar: KAMİL TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Batı Karadeniz bölgesinde Safranbolu çevresinde doğal yayılış gösteren Abies nordmanniana (Stev) Spach., Pinus sylvestris L., Pinus nigra Arn. ve Juniperus oxycedrus L. topluluklarının topraklarındaki (0-5 cm ve 5-15 cm) azot mineralleşme potansiyelleri laboratuvar şartlarında standart inkübasyon yöntemi (%60 su tutma kapasitesi ve 20 oC) kullanılarak araştırıldı. Topluluklar bazı toprak özellikleri [toplam N (% ve kg/ha), organik karbon (% ve kg/ha), C/N oranı, su tutma kapasitesi ve pH] ve azot mineralleşme oranlarına göre karşılaştırıldı ve mineral azot üretimi ile toprak etmenleri arasındaki ilişkiler basit korelasyon testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, nitrogen mineralization potentials in the soils of (0-5 cm and 5-15 cm layers) Abies nordmanniana (Stev) Spach., Pinus sylvestris L., Pinus nigra Arn. and Juniperus oxycedrus L. communities were investigated by standart incubation method under laboratory conditions at 20 ºC and 60% WHC. These communities were compared according to some soil parameters [total N (% and kg/ha), organic carbon (% and kg/ha), C/N ratio, Water Holding Capacity (WHC%) and pH] and mineralization ratios and the relationships the mineral nitrogen production and soil factors were analyzed by a simple correlation test.