Sakarya ilinde fındık üretimi ve pazarlaması
Production and marketing of nuts in Sakarya
  1. Tez No: 426058
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fındık öz kaynakların değerlendirilmesinde, istihdam yaratmada, diğer sanayi dallarınahammadde sağlamada kullanılabilen, katma değeri yüksek bir ürün olup, tarım ekonomisiaçısından çok önemlidir. Çalışmada Sakarya ilinde fındık üretiminde maliyet unsurlarınınbelirlenmesi, fındık maliyeti ve pazarlama marjının hesaplanması amaçlanmıştır. ÇalışmadaSakarya İlinin 6 ilçesinde fındık üretimi yapan 152 adet tarım işletmesinde anketyapılmıştır. Araştırma sonuçları; işletme başına düşen nüfus miktarı 3,6 kişi, arazi varlığı37,2 dekar, fındık bahçesi büyüklüğü 12,13 dekar olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan,fındık işletmelerinde işletmelerin ortalama tesis masrafı 1208,39 TL/da, tesis amortismanpayı 20,14 TL/da olarak hesaplanmıştır. Dekara üretim masrafı 710,43 TL iken, dekardanelde edilen gelir 1325,47 TL, dekara verimin ortalaması 141,61 kg, kabuklu fındık satışfiyatının 14,36 TL/kg ve fındığın 1 kilogram üretim maliyetinin 5,02 TL/kg olduğubelirlenmiştir. Diğer taraftan kabuklu fındığın pazarlama marjı %34,64 ve iç fındığınpazarlama marjı %53,66 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Sakarya ilindefındık üretimi faaliyeti pozitif ekonomik kar ile sonuçlandığından devletin fındık alanları ileilgili sınırlama politikası uyguladığı alanlarda çiftçinin alternatif faaliyetler içindesteklenmesi, alım garantisi verilmesi, üretim teknikleri açısından bilgilendirilmesi,geleneksel üretim modelinin değiştirilmesi yönünde politikalar uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
n terms of agricultural economics, nut is very important to employ active population of thefarms, to evaluate effectively the equity capitals, to provide raw material to industry basedon agriculture and a product with high added value, as well. In this study, the aim of thestudy is to determine the factors affecting the nut production cost, and to calculate the nutproduction cost and marketing margins in Sakarya. In the study, the data was obtained from152 farms producing the nuts in 6 districts of Sakarya. The results of the study showed thatthe population, land and nut orchard per the farm were 3.6 people, 37.2 and 12.13 da. Onthe other hand, the average facility cost of the nut orchards was 1208.39 TL/da, and itsannual depreciation calculated as 20.14 TL/da. These results of the study indicated thatwhile the production cost was 710.43 TL/da; the average income, yield, the price of crustynut were 1325.47 TL/da, 141.61 kg/da, and 14.36 TL/kg, and then the production cost of thenut per kg was also 5.02 TL. Moreover, the relative marketing margins of crusty hazelnutand manufacturing nut were calculated as 34.64% and 53.66%. According to the researchresults, the agricultural policies providing the productivity increase, the techniqueinformation about the nut production techniques, and acting the modern production patternsby supporting financially the farmers should be applied due to the positive economic profitrelationship between the nut production cost and its income for the research areas includingin the governments' nut production land limitation, and then it should be given theguarantee a purchase to them.