Koyunlarda üreme performansına etki eden faktörler üzerine temel bileşen analizi
Principal component analysis on factors effecting reproductive performance in sheep
- Tez No: 426057
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Romanov melezi koyunlarda üreme performansına etki eden faktörleri temel bileşen analizi ile belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla deneme hayvanı olarak 100 baş Romanov (1-3 yaşlı) melezi gebelik oranı, anne yaşı, koyun doğum ağırlığı, doğum şekli, kuzu cinsiyeti, kuzu doğum ağırlığı, doğumdaki kuzu sayısı, sütten kesimde kuzu sayısı, sütten kesim yaşı, toplam üretkenlik verimleri verimleri kaydedilmiştir. Üreme performansı arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon katsayıları ve Temel Bileşenler Analizi (TBA) kullanılarak, hayvanların üreme verimi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. İncelenen özellikler arasında en yüksek korelasyon katsayıları doğumdaki kuzu sayısı ve toplam üretkenlik arasında r=0,72 olarak hesaplanmış ve bu katsayı sütten kesimde kuzu sayısı ile r=0,51 olarak devam etmiştir. Analiz sonuçlarına göre bu özelliklerin toplam varyansı açıklama gücü %67,488 olarak gerçekleşmiştir. Toplam varyansı en iyi açıklayan değişkenler doğum şekli, toplam üretkenlik, doğum ağırlığı ve sütten kesim yaşı olarak belirlenmiştir. Temel bileşenler analiz sonucunda kullanılan 9 değişken, 3 temel bileşen ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine factors effecting reproductive performance of sheep by using principal component analysis. A total 100 Romanov crossbreed ewes (1-3 age) was used to record pregnancy rate, dam age, dam weight, birth type, lamb sex, lamb birth weight, litter size at birth and weaning age and total productivity. Correlation coefficient and Principal Component Analysis (PCA) were used to determine relationships in reproductive performance. The highest correlation coefficient was computed between litter size at birth and total productivity (r=0,72) and this value was continued up to litter size at birth with r=0,51. The power of explaining of variance of these factors was found 67,488%. The indicators for explaining the total variance were birth type, total productivity, birth weight and weaning age. In the result of PCA 3 components out of 9 was explained.