Sakarya'nın tarım coğrafyası
Sakarya's agriculture geography
  1. Tez No: 210598
  2. Yazar: ŞÜKRAN IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalısma alanımız tarıma elverisli iklimi, verimli ve genis arazileri ile bir tarım yöresi olan Sakarya ilidir. Bu çalısma Sakarya'nın tarım potansiyelini, sorunlarını ve çözüm önerilerini ortaya koymak amacı ile seçilmistir. Sakarya ilinin tarımsal üretim potansiyeli oldukça yüksektir. Sakarya'da nüfusun yaklasık yarısının istihdam ve gelir kaynağını tarım sektörü olusturmaktadır. Sakarya ili iklim ve toprak özellikleri itibariyle tarımsal üretime uygun olmanın yanında, coğrafi konumu ve ulasım imkânları ile de üretilen ürünlerin pazarlanmasına elverislidir. Sakarya ilinde tarım yapılan topraklar ilin yaklasık %51'ini kaplamaktadır. Bu alanın 116.182 hektar üzerinde tarla bitkileri yetistiriciliği yapılmaktadır. Geriye kalan 10.898 hektar alanda sebzecilik, 5.675 hektar alanda meyvecilik, 68.660 hektar alanda fındık yetistiriciliği, 3.617 hektarlık alanda bağcılık, 8.750 hektar alanda kavakçılık, 195 hektar alanda ise zeytincilik yapılmaktadır. ?lin güneyinde yer alan ilçelerde sebzecilik ve meyvecilik, orta kesimde basta mısır olmak üzere tarla ziraatı ve sebzecilik, kuzeye gidildikçe fındık tarımı, ayrıca il genelinde hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Bu nedenle il tarımına hizmet amacıyla hayvan ıslahı, bakım, besleme ve yetistirme sartlarının iyilestirilmesi, yem bitkileri üretiminin artırılması, mera ıslahı, arıcılık, sebzecilik, seracılık, meyvecilik ve süs bitkileri yetistiriciliğinin gelistirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study is about Sakarya province, which is an agricultural area with its vast and productive fields and climate which is available to agriculture. This study shows the agriculture potential of Sakarya, its problems and solution suggestions. Sakarya has got a quite high agriculture potential. it is understood that; it is the agriculture that provides income and employment to the nearly half of Sakarya?s whole population. Sakarya province is available to agriculture with its soil and climate properties and suitable for marketing of products with its geographic position and transportation opportunities. The agricultural areas cover roughly a 245,356 hectare area in Sakarya, which is the 51 % of the whole province. Field plants are grown on the 116,182 hectares of this area and the rest of the distribution is as follows ; 10,898 hectares for vegetables, 5,675 for fruits, 68,660 hectares for nuts, 3, 617 hectares for vineyards, 8,750 for poplars and 195 hectares for olives. In the south districts of the region fruits and vegetables are grown. In the central parts of the region; field plants, mainly corn, and vegetables are grown and in the northern regions of the province nuts are grown. Moreover breeding animals is a very common throughout the whole province. So to serve Sakarya?s agriculture; Correction on breeding animals, improving the up keeping and breeding conditions, increasing the amount of fodder plants, correction of pastures and improving beekeeping, vegetable growing, hothouse plants growing, and decoration plants is necessary.