CrAlyn/CrY çok tabakalı kompozit ince film sentezlenmesi: Yapısal-mekanik-tribolojik ve termal özelliklerin araştırılması
Cralyn / cry multilayer composite thin film synthesis: Structural-mechanical-tribological and thermal properties of investigation
- Tez No: 426078
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN EFEOĞLU, DOÇ. DR. KADRİ VEFA EZİRMİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
CrN kaplamalar, birçok endüstri sahasında kullanılan muhtelif aletlerin kaplanması için oldukça ideal bir seçimdir. Üçlü Cr-X-N (X = Ti, Al, Si, C, B, Ta, Nb, Ni) kaplamalar, CrN kaplamalarla karşılaştırıldığında devrimsel bir adım olarak görülmektedir. Cr-N kaplama sistemine Al eklenmesi, söz konusu kaplamaların daha yüksek sıcaklıklarda işlev görmesi için gerekli oksidasyon direncine sahip olmasını sağlar. Ayrıca, İtriyum gibi reaktif elementlerin TiAlN esaslı PVD kaplamalara ilave edilmesi onların termal kararlığını artırabileceğini ve mekanik özelliklerini geliştirilebileceğini göstermiştir. İtriyum elementinin CrAlN esaslı kaplamalara eklenmesi benzer etkiler yarattığı düşünülmektedir. Bundan önce CrY ile kompozit halinde bulunan CrAlN veya CrAlYN kaplamalar üzerinde kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada ilk kez olarak CrAlYN ve CrY katmanlardan oluşan ve bunların özeliklerini taşıyan CrAlYN/CrY çok-tabakalı kaplama büyütülmesi yapılmıştır. Bu çalışma içerisinde; CrAlYN/CrY türü çok-tabakalı kompozit yapıda ince kaplama büyütülmek için Fiziksel Buhar Kaplama yöntemlerinden biri olan CFUBMS kullanılmıştır ve sentezlenen kaplamaların, çeşitli yapısal- mekanik, tribolojik ve termal özellikleri araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
CrN coating is an ideal choice for coating various devices used in many industrial fields. CrN coatings in terms of corrosion resistance, abrasion resistance, friction behavior and toughness are more qualified than well known TiN coatings. Triple Cr-X-N (X = Ti, Al, Si, C, B, Ta, Nb, Ni) coating, as compared with CrN coating is regarded as a revolutionary step. Adding Al into Cr-N coating system increases its oxidation resistance to be sufficient at higher temperatures. Furthermore, it has been shown that the addition of reactive elements such as Yttrium in PVD coatings like as CrAlN and TiAlN improves their thermal stability and mechanical properties. In this study; CrAlYN /CrY multi-layer composite thin film deposited with physical vapor deposition ,closed field unbalanced magnetron sputtering (CFUBMS), method and consequently the coatings have been characterized in various aspects including structural- mechanical, tribological and thermal properties.