İn vitro şartlarda elde edilmiş GF 677 anaçlarına ait mikroçeliklerin köklenme ve dış koşullara alıştırma başarısı üzerine bir araştırma
A study on rooting and acclimation success of micro cuttings of GF 677 rootstocks obtained from in vitro conditions
- Tez No: 426080
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ERCİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
GF 677 anacı şeftali (Prunus persica) × badem (Prunus amygdalus) melezlemesi sonucu elde edilen ve daha çok şeftali çeşitleri için kullanılan vejetatif bir anaçtır. GF677 demir (Fe) eksikliğine töleranslı olup, düşük verimli, sulama problem olan ve yüksek kireç (CaCo3) içeren topraklar için uygun bir anaçtır. GF 677 vejetatif metotlarla (çelik ve doku kültürü) çoğaltılmaktadır. Bununla birlikte çelikle çoğaltmada yüksek olmayan ve yıldan yıla değişen köklenme oranları nedeniyle, doku kültürü ile kitlesel üretimde daha hızlı çoğaltılabilmekte ve daha sağlıklı bitkiler elde edilmektedir. Bu araştırma Bilecik ili Söğüt İlçesi Dikmen Tarım Ürünleri Limited Şirketine ait doku kültürü laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Doku Kültürü laboratuvarında GF 677 anaçlarının in vitro ortamda sürgün ve kardeşlenme aşamasından sonra Modifiye Murashige Skoog ortamı (MST) ve ½ Murrashige Skoog (MS) ortamına alınmış ve bu ortamlara farklı Bitki Gelişimi Düzenleyici Madde (BGD) kombinasyon ve konsantrasyonları eklenerek köklendirme ve dış koşullara alıştırma üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre en yoğun ve en düzenli köklenme MST+0.35 mg/L NAA+0.35mg/L IBA+0 mg/L GA3 ortamı ve BGD (Bitki Gelişimi Düzenleyiciler) kombinasyonundan elde edilmiştir. En yüksek alıştırma başarısı köklenmede olduğu gibi MST+0.35 mg/L NAA+0.35mg/L IBA+0 mg/L GA3 ortam ve BGD kombinasyonlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
GF is the most commonly used rootstock for peach cultivars and is a hybrid between Prunus persica × Prunus amygdalus. The rootstock is well known to tolerant to Fe deficiency and in particular suitable soils that poor fertile, low water availability and high CaCo3 content. This rootstock is propagated with vegetative methods (mainly cutting and tissue culture). However cutting method shows varying rooting percentage from year to year and low efficiency. Thus tissue culture is a better and faster method for propagation of wealthy and disease-free GF 677 plants in large quantity. This study was carried out in tissue culture laboratory belongs to Dikmen Agricultural Company found in Söğüt district of Bilecik province. In this tissue culture laboratory, after shoot and multiplication stage of GF 677 rootstock were transferred to Modify Murashige Skoog medium (MST) and ½ Murrashige Skoog (MS) medium and different combination and concentrations of plant growth regulators (PGR) added on these medium to search rooting and acclimation success. According to obtained results the most dense and regular rooting were obtained from MST+0.35 mg/L NAA+0.35mg/L IBA+0 mg/L GA3 medium and PGR (Plant Growth Regulators) combinations. The highest acclimation success were obtained from MST+0.35 mg/L NAA+0.35mg/L IBA+0 mg/L GA3 medium plus PGR combinations.