Trabzon–Giresun arasındaki fındık bahçelerinin beslenme durumu ile bazı ağır metallerin birikiminin tespiti
Mineral element and heavy metal content of hazelnut gardens in locations between trabzon and giresun
  1. Tez No: 426081
  2. Yazar: ENGİN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma 2012-2013 yıllarında fındık tarımının yoğun olarak yapıldığıTrabzon ile Giresun İl merkezleri arasındaki yöreden belirlenen on farklı lokasyonda ve her lokasyonda üç farklı rakım aralıklarındaki fındık bahçelerinden alınan bitki örnekleri üzerinde yapılmıştır. Bitki örnekleri; aynı bahçedeki bitkilerinden alınan yaprak, züruf, sert kabuk ve iç meyveden oluşmuştur. Fındık numunelerinin azot içeriği Kjeldahl yöntemi ile diğer mineral madde ve ağır metal içerikleri yaş yakma tekniği uygulanarak ISP-OES cihazında belirlenmiştir. Mineral beslenme açısından tüm lokasyonlarda genel anlamda noksanlığın olmadığı belirlenmiştir. Besin elementi içeriğinin yaprak ve meyvede, züruf ve kabuğa göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Mineral beslenme ve ağır metal içeriği bakımından lokasyonlar arasında olduğu gibi kollar arasında da önemli farklılıklar bulunmuştur. Yapraktakien yüksek N, K, Ni, Pb, B, Mn ve S değerleri sahil kolda, P, Ca Zn ve Na değerleri orta kolda, Mg, Cu, Cr ve Fe değerleri yüksek kolda ölçülmüştür.İç fındıkta Na, Cu, Mn ve Pb içeriği sahil kolda, P, K, Ca, Mg, Fe, S, Zn ve Ni içeriği orta kolda, Cr içeriği ise yüksek kolda en yüksek değerlere sahip olmuştur. Bitki örneklerinde Cr 0,21 ile 2,09 ppm, Ni 3,58 ile 7,30 ppm, Pb 0,29 ile 1,7 ppm arasında tespit edilmiştir. Ağır metal içeriği bakımından yörede kurşun kirliliğinin önemli, bugün için sahil kolun daha riskli olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years 2012-2013 in locations between Trabzon and Giresun Province centers, in which intensive hazelnut agriculture is done. For this aim, plant samples were taken from different 10 locations and different 3 altitudes, as a total of 30 gardens. Plant samples were consisting of leaf, husk, shell, and kernel. Nitrogen content of leaf samples was done according to Kjeldahl method. Mineral and heavy metal content of samples were determined with ICP-OES. Results obtained have shown that mineral nutrient content was sufficient in all of the locations and altitudes tested. Mineral content of leaf and kernel was higher than that of husk and shell. Statistically significant differences were observed in mineral and heavy metal content of samples both in locations and altitudes. Among the altitudes tested, the highest values of N, K, Ni, Pb, B, Mn, and S in leaf samples were obtained in coastal region. While the highest values of P, Ca, Zn and Na amounts were obtained in middle altitude, the highest Mg, Cu, Cr, and Fe values were obtained in the upper altitude. The highest values of Na, Cu, Mn, and Pb in kernel samples were obtained in the coastal altitude. While the highest values of P, K, Ca, Mg, Fe, S, Zn and Ni amounts in fruit samples were obtained in middle altitude, the highest Cr values were obtained in the upper altitude. The amount of Cr, Ni, and Pb in plant samples varied between 0.21-2.09 ppm, 3.58-7.30 ppm, and 0.29-1.70 ppm, respectively. Results presented in this study have shown that there is a lead pollution in the sampled regions and it is more pronounced in the coastal altitude.