Deneysel olarak geliştirilmiş güncel diş pulpası kuafaj materyallerinin fiziksel, biyolojik ve mekaniksel özelliklerinin in vitro şartlarda değerlendirilmesi
Evaluation of physical, biological and mechanical properties of experimentally developed contemporary dental pulp capping materials in in vitro conditions
  1. Tez No: 614765
  2. Yazar: ELİF NİHAN KÜÇÜKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DAYI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Pulpanın açığa çıktığı durumlarda pulpa yüzeyinin biyouyumlu, fiziksel ve mekaniksel olarak yeterli özelliklere sahip bir materyalle örtülmesi önemlidir. Bu çalışmada günümüzde sıklıkla kullanılan ve deneysel olarak geliştirilmiş kuafaj materyallerinin biyolojik, fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin in vitro şartlarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Angelus MTA'ya + %0.1 GNP (grafen nanoplatelet) ve + %0.3 GNP (grafen nanoplatelet) katılarak homojen karışım elde edilmiş ve bu gruplar çalışmanın deney grubunu oluşturmuştur. Angelus MTA ve Dycal kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Materyaller üretici firma talimatları doğrultusunda karıştırılmış ve teflon kalıplarda disk şeklinde örnekler oluşturulmuştur. Materyallerin mikrosertlik, SEM-EDX, XRD ve FTIR analizleri ve gingival fibroblast hücreleri üzerindeki 24 ve 72 saatlik MTT, TAS ve TOS testleri in vitro olarak yapılmıştır. Bulgular SPSS programı kullanılarak istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In cases where the pulp is exposed, it is important to cover the pulp surface with a biocompatible, physically and mechanically sufficient material. In this study, it is aimed to evaluate the biological, physical and mechanical properties of frequently used and experimentally developed pulp capping materials in vitro. Material and Method: A homogeneous mixture was obtained by adding + 0.1% GNP (graphene nanoplatelet) and + 0.3% GNP (graphene nanoplatelet) to Angelus MTA and these groups formed the experimental group of the study. Angelus MTA and Dycal were used as control groups. The materials were mixed according to the manufacturer's instructions and disc-shaped specimens were formed in teflon molds. The microhardness, SEM-EDX, XRD and FTIR analyzes of the materials and 24-hour and 72-hour MTT, TAS and TOS tests on gingival fibroblast cells were performed in vitro. Results were evaluated statistically by using SPSS software.