Bankaların etkin yönetiminin göstergeleri ve yönetici profili
- Tez No: 42610
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yönetim fonksiyonu, globalleşme ve çetin rekabetin yaşandığı çağımızda önemini sürekli artırmaktadır. İşletmeler yoğun rekabet ortamına uyum sağlayabilmek ve varlıklarını devam ettirebilmek için global normlara sahip yöneticileri istihdam etmek zorundadırlar. Bir hizmet işletmesi olan bankaların yönetiminde, yöneticilerin geleceği gören, istikrarsızlık ortamında faaliyet gösterebilen, problem çözme, karar verme, örgütlendirme ve bireysel ilişkiler ile iletişim yetenekleri olan yöneticilere gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde de bankaların etkin yönetimi sağlanmış ve bu yönetimi sağlayacak yönetici profili saptanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of management function continuously increases in our century which has been experiencing globalization and har oh competition. In order to adapt themselves to the intensive competitive environment, and ti survive, organizations must employ managers who are aware of the global norms.As service organizations the banks need managers who can predict future, operate in an environment of instability, poisess the abilities of successful problem solving, decision making organizing, socializing and commucating. Applying these rules, the effective management of the banks can be provided and the portfolio of the manager who is capable of providing this management can be determined.