Türkiye'de vergilerin sosyal maliyeti
- Tez No: 42609
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MECİT EŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Vergilerin sosyal maliyeti vergi idaresinin ve mükelleflerin vergi I maliyetlerinden oluşmaktadır. Vergi idaresi vergi toplamak zorundadır. Mükellefler ise vergi ödevlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu zorunluluklar vergi maliyetlerine yolaçmaktadır. Vergilerin ucuza maledilmesi meselesi iktisadilik ilkesi içinde ele alınan bir konudur. Vergiler enaz maliyetle toplanmalıdır. Ancak, vergi maliyetinden kaçınmak vergi kaybına yolaçmamalıdır. Türk Vergi İdaresinin 1983-1993 yılları arasındaki vergi toplama maliyetlerinin düşük seviyede olduğu görülmektedir. Ancak, Türk Vergi İdaresinin vergi kaybını önlemedeki başarısızlığı idarenin etkin olmadığını göstermektedir. Türkiye'de istatistiki verilerin yetersiz olmasından dolayı mükelleflerin vergi maliyetleri sağlıklı olarak hesaplanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The social cost of taxes consists of the cost of tax administration and the cost of the tax tax payers. Tax administration has to collect taxes. Tax payers have to do the duty of paying taxes. These necessities cause the cost of taxes. The matter of collecting taxes with low cost is dealt within the principle of“being economic”. Taxes must be collected with low cost. However, avoiding the cost of taxes causes“loss of taxes”, it has been observed that the cost of collecting was low between 1983-1993. But, the failure of The Turkish Tax Administration in preventing the loss of tax shows that the administration isn't effective enough to do this task. Because, the statistic datas are not enough in Turkey, the cost of the taxes is not able to be figured out in a healthy way.