The role and impact of women on peace building issues in post conflict societies
Çatışma sonrası toplumlarda barış inşası konularında kadınların rolü ve etkisi
  1. Tez No: 426195
  2. Yazar: TALAR ABDULKHALEQ OTHMAN DEZAYEE
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. GÜLAY UĞUR GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, çatışma sonrası toplumlarda kadınların yıkıcı durum göz önüne alındığında, barış inşası konularında kadınların rolünü ve etkilerini analiz ediyor. Bu tezin ana araştırma soru: barış inşası sırasında ve sürecinin sonucundan kadınların katılımının etkisi nedir. Çatışma sonrası toplumlarda, (Kürdistan) Irak, Sudan ve Afganistan dahil kadınlar savaş ve sürekli çatışmaların öldürücü etkilerine karşı savunmasız olmuştur. Bu felaketlerin bir sonucudan dolayı, toplumlarda kadınların yapıcı rolü göz ardı edilmiş ve bu nedenle, kadınlar toplumlarda kamusal ve sosyal etkinliklere katılmak için marjinalize edilmiş. Kadınlar savaşları başlatmak için değil barış yapmak eğmeyin Pasifik gruplar olarak kabul edildilar. Büyüzden çoğu kadınlar barış görüşmelerine ve diğer önemli ulusal karar kazançlar katılma hariç olmuşlar. Tüm bu tür ayrımcılığın rağmen, Benim tez çatışma sonrası toplumlarda kadınlar kendi hakları için mücadele bir daha kapsayıcı bir programa erkek pazarı hedeflenerek karar kazançlar özel rolünü kaydırmaya amaçlayan farklı yerel kadın girişimleri araştırıyor Bu bağlamda, tez barış sorunları cözmesi ve siyasal katılım kadınların statüsünü gelişmiş amaçıyle Irak (çoğunlukla Kürdistan), Sudan ve Afganistan'da kadın aktivistlerin, tarafından işlenen yerel girişimleri sunar. Kadınlar için büyük kazanç ve başarı SCR 1325 uygulanması için kulis yapmaktır, böylece kadının güçlendirilmesi için destek sebeb olmuş. Buna ek olarak toplumlarda kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlemek amaçıyla CEDAW gibi kongreler, kadınlar katılımı ve barış için bir temel oluşturur. Ancak, çatışma sonrası toplumlarda inanılmaz engeller kadınlara güçlendirilmesi yol üzerinde duruyor. Bazıları bahsetmek gerekirse, güvensizlik, ekonominin düşük seviye, yolsuzluk, toplumların geleneksellik, tüm barış yapma konularda etkin rol almak ve yönetime katılma kadınların engeller. Bu nedenle, barışın inşasında kadının rolü hala tartışmalı ve çatışma sonrası toplumlarda kadınların güçlendirilmesini desteklemek için uluslararası toplumundan ağır retoriğine rağmen, kadınlar hala kendi hakları için mücadele ediyorlar.
Özet (Çeviri)
Considering the devastating situation of women in the post-conflict societies, this research is analyzing the role and impact of women in peace Building issues in post- conflict societies. The main research question driving this thesis is: what is the impact of women participation during peace building on the outcome of the process. Women in post conflict societies- including Iraq (Kurdistan), Sudan and Afghanistan- have been vulnerable to the fatal effects of war and continual conflicts. As a result of these calamities, constructive role of women in the societies have been underestimated and thus, largely women have been marginalized to participate in public and social events in their related societies. Women are considered as Pacific's groups who don't incline to start wars, but to make peace. This is why mostly women are excluded to take part in peace negotiations and other important national decision-makings. Despite all of such discriminations, my thesis explores the local women initiatives in different post conflict societies aimed to shift the exclusive role of male -dominated decision makings into a more inclusive program where women can freely represent and fight for their rights too. In this regard, the thesis presents the local initiatives perpetrated by the women activists in Iraq (mostly Kurdistan), Sudan and Afghanistan, which improved women status in peacemaking issues and political participation. A great success by woman gain is lobbying for application of SCR 1325, provides basis for women participation and a foundation for peace, and conventions like CEDAW which supports for women empowerment and prevent any type of discrimination against women in these societies. Nonetheless, incredible barriers and obstacles stand on the way to women empowerment in post conflict societies. To mention some, insecurity, low level of economy, corruption, traditionalism of societies all prevent women to take an effective part in peace making issues and participate in governance. Therefore, the role of women in peace building is still contested and women still struggle to fight for their rights in post conflict societies, despite of the heavy rhetoric of international community for supporting women empowerment.