Savaş ve kadın
War and women
  1. Tez No: 976364
  2. Yazar: ELİF ÖZLEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, savaş olgusunu ve sosyal yaşamda kadının konumunu ele alarak, toplumsal cinsiyet ilişkileri çerçevesinde savaş ve kadın etkileşimini çeşitli yönleriyle incelemektedir. İlk bölümde, savaş kavramı detaylı bir şekilde açıklanmış, biyolojik, psikolojik ve sosyolojik perspektiflerden savaşın nedenleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, toplumsal cinsiyet bağlamında kadının sosyal yaşam içerisindeki yeri ve kadına yönelik şiddet konularına da değinilmektedir. İkinci bölüm, savaş sürecinde kadınların değişen rollerini ve katkılarını ele almaktadır. Kadınların savaş hazırlığındaki rolleri, savaş ekonomisi içerisindeki yerleri, doğrudan savaşan kadınlar ve savaş sırasında karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri detaylandırılmaktadır. Bu bölümde ayrıca, savaş sonrası barış sürecinde kadınların toplumsal dönüşümlerdeki rolü incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, zorunlu göç sürecinde kadınların sosyal konumu ele alınmaktadır. Göç hareketliliği, mülteciler ve zorla yerinden edilme süreçleri üzerinden kadınların yaşadığı değişimler ve mücadeleler tartışılmaktadır. Mülteci kadınların toplumsal söylemlerdeki temsili ve savaş ile zorunlu göçün kadın sağlığı üzerindeki etkileri değerlendirilerek, bu sürecin kadınların yaşamlarına olan yansımaları analiz edilmektedir. Bu araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmış olup, akademik çalışmalar, tarihsel belgeler ve uluslararası raporlar incelenerek savaş, zorunlu göç ve kadının sosyal konumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Oluşturulan temalar yöntemsel olarak betimleyici bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada savaşın, kadınlar için hem yıkıcı hem de dönüşüm sağlayan bir süreç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kadınlar, geleneksel bakım ve destek rollerini sürdürmeye zorlanırken, aynı zamanda ekonomik ve sosyal yaşamda daha görünür hale gelmektedirler. Ancak bu görünürlük, her zaman kadınların güçlenmesi anlamına gelmemekte; aksine birçok durumda daha fazla kırılganlıkla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of war and the position of women in social life, exploring the interaction between war and women from various perspectives within the framework of gender relations. In the first chapter, the concept of war is explained in detail, and its causes are evaluated from biological, psychological, and sociological perspectives. Additionally, the role of women in social life and issues of gender-based violence are addressed within the context of gender. The second chapter focuses on the changing roles and contributions of women during wartime. It elaborates on women's roles in war preparations, their place in the wartime economy, women who directly participate in combat, and the human rights violations they face during war. This chapter also examines the role of women in societal transformation processes during post-war peacebuilding. The third chapter discusses the social status of women during forced migration. It explores the changes and struggles women experience in the context of migration, refugees, and forced displacement. By evaluating the representation of refugee women in social discourse and the effects of war and forced migration on women's health, the chapter analyzes the impact of these processes on women's lives. This research employs the document analysis method, drawing on academic studies, historical documents, and international reports to investigate the relationship between war, forced migration, and the social position of women. The themes were developed methodologically using a descriptive approach. The study concludes that war is both a destructive and transformative process for women. While women are compelled to maintain their traditional caregiving and support roles, they also become more visible in economic and social spheres. However, this visibility does not always equate to empowerment; on the contrary, in many cases, it results in increased vulnerability.