Bediüzzaman Said Nursî'nin İttihad-ı İslâm düşüncesi
Thoughts of Bediüzzaman Said Nursi about İslamic unity
- Tez No: 426209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Potansiyel canlılığını her devirde koruyan ittihad-ı İslâm konusu son yıllarda yeniden ilgi merkezi olmuştur. Bu konudaki yanlış düşünce ve teşebbüsler, İslâm âlemi ve tüm dünya için ciddi sıkıntılara neden olacağından Müslümanların ve gayrimüslimlerin aydınlatılması çok önemlidir. Bu nedenle belirlenen konu hakkında yüz seksen eser incelenmiş, Türkiye'de ve dünyada etkisi hissedilen İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursî'nin ittihad-ı İslâm hakkındaki görüşleri irdelenmeye ve sentezlenmeye çalışılmıştır. Üzerinde çalışılan müellifin öncelikle biyografisi verilmiş, bilahare konu başlığı olan ittihad-ı İslâm'ın kavramsal çerçevesi, konu ile ilgili diğer eserlere de atıflar yapmak suretiyle çizilmeye çalışılmıştır. Müellif, İslâm âleminin iptidailiği ve dağınıklığının nedenlerini Müslümanlardaki“cehalet, iftirak ve zaruret”olarak sıralar ve bunların“sanat, marifet ve ittifak”ile giderilebileceğini kaydeder. İttihad-ı İslâm mefkûresi için eğitim, hürriyet ve şûraya çok önem verirken, birliğin hayata geçirilmesi için öncelikle fert fert imanî kalitenin artırılması, sonra toplumların İslâm'a göre şekillenmesi ve en nihayetinde siyaset ve müesseseleşmeyi esas alacak bir silsile belirler.“Birleşik İslâm Cumhuriyetleri”tarifini ABD örneği ile modelleştirirken böyle bir birlikteliğin öncülüğünü Türkiye'nin yapabileceğini nedenleriyle açıklar. İnançsızlığın ve anarşinin önüne geçebilmek için bu birliğe Batı'nın da taraftar olması gerektiğini savunan Bediüzzaman, tüm inançların düşmanı anarşiye karşı diğer din mensuplarıyla ittifakı da zaruri görür. Müellifin hayatı, kitapları, makaleleri, konuşmaları ve eylemleri esas kaynak olarak incelenirken, talebeleri, onunla bir şekilde münasebeti olanların düşünce ve hatıraları, onun ittihad-ı İslâm düşüncesi hakkında yazanların fikirleri de çalışmamızda istifade ettiğimiz kaynaklar olmuştur. Risale-i Nur ve talebelerinin birliğin tahakkukunda önemli bir vazife göreceğini de dile getiren Bediüzzaman'ın ittihad-ı İslâm mefkûresi, uygulanabilirliğini halen kaybetmediği halde muhataplarının gayretlerini beklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic Unity maintains its vitality as a potential issue in every era has once again become the center of attention in recent years. Since the misunderstandings and applications can easily cause misery for the whole Islamic World the enlightment of the non-muslim world is very important on the subject. Because of this fragility, about hundred-eıghty source sare considered with the works of Bediüzzaman Said Nursi who is effective in Turkey and world wide and the results tried to be synthesized. Author considers the causes of primivity and scatteredness in Islamic World as three characteristics of Muslims which as illiteracy deviation and poverty and the solutions for these are alliance, ingenuity and craft.While giving importance to education, freedom and consultation, for the union of Islam, he explains the sequence of remedy as the quality of belief in individuals, the shaping of society in terms of Islam and then politics and the establishment of instutions in Islamic ways. While author's life, books, articles, speeches and actions were examining as a main source, his students, the thougths and memories of those who had a relationship with him in anyway and also his ideas about Islamic unity has been sources for us. Target of Islamic Unity of Bediüzzaman saying that Risale-i Nur and his students would have an important task on the occurrence of unity, stil didn't lose its applicability but it was explorated that the efforts of related people are expected.