İlköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin anne baba tutumlarına ilişkin algılarının problem çözme becerisi ve saldırganlık düzeyleri üzerindeki etkisi
The impact of grade 3 and 4 students' perception of their parents attitude on their problem solving skills and aggression levels
  1. Tez No: 426229
  2. Yazar: SERPİL ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İLKÖĞRETİM 3. VE 4. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ANNE BABA TUTUMLARINA İLİŞKİN ALGILARININ PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ VE SALDIRGANLIK DÜZEYLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde anne baba tutumlarına ilişkin algılarının problem çözme becerisi ve saldırganlık düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada problem çözme becerisi ve saldırganlık düzeylerinin anne baba tutumları ve demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 100 kız, 100 erkek olmak üzere toplam 200 öğrenci katılmıştır. Katılanların anne baba tutumlarını nasıl algıladıklarını ölçmek için Anne Baba Tutum Ölçeği, problem çözme becerilerini ölçmek için Çocuklar için Problem Çözme Envanteri, saldırganlık düzeylerini ölçmek için Çocuk Saldırganlık Ölçeği ve kendilerine ilişkin bilgilere ulaşmak için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis H-Testi, Faktör Analizi, Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, saldırganlık seviyesi ile cinsiyet arasındaki ilişkiye bakıldığında erkeklerin kızlara oranla saldırganlık düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Demokratik anne baba tutumunda çocukların problem çözme becerisi seviyeleri artarken otoriter anne baba tutumunda problem çözme seviyeleri azalmıştır. Otoriter anne bana tutumunda çocukların saldırganlık seviyeleri artarken, demokratik anne baba tutumunda saldırganlık seviyeleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF GRADE 3 AND 4 STUDENTS' PERCEPTION OF THEIR PARENTS ATTITUDE ON THEIR PROBLEM SOLVING SKILLS AND AGGRESSION LEVELS This research aims to determine the impact of grade 3 and 4 students' perception of their parents' attitude on their problem solving skills and aggression levels and whether problem solving skills and aggression levels differ depending on parents' attitude and demographic variables. A total of 200 students consisted of 100 males and 100 females participated in this study. 'Parents' Attitude Scale' to measure parental attitudes, 'Problem Solving Skills Scale' to quantify the level of problem solving skills, 'Child Aggression Scale' to quantify the level of aggression and Personal Information Form" developed by the researcher to get personal information of the participants were employed. In data analysis, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis H-Test, Factor Analysis and Spearman Correlation were used. According to the research results, in democratic parental attitude, the level of problem solving skills increases whereas in authoritarian attitude, the level of problem solving skills decreases. In authoritarian attitude, the level of aggression increases whereas in democratic parental attitude, the level of aggression decreases. When we looked at the results of the relation between aggression and genders, boys have higher level of aggression than girls.