Anne baba tutumları ile 8. sınıf öğrencilerinin benlik saygıları ve atılganlıkları arasındaki ilişki
The Purpose of this research is to examine the relationship between the perceived attitudes and self esteem and assertiveness of the eighth grade students
- Tez No: 102374
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, sekizinci sınıf öğrencilerinin anne- baba tutumları ile benlik saygısı ve atılganlık seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma 1998-1999 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir, ilişkisel tarama modeline göre yapılan araştırmanın evrenini Bakırköy ilçesindeki resmi ilköğretim okullarındaki 3667 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın ömeklemini Bakırköy ilçesindeki 11 resmi ilköğretim okulundaki 223'ü erkek ve 197'si kızdan oluşan toplam 420 kişilik bir grup oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aşamasında, öğrencilerin atılganlık düzeyinin belirlenmesinde Rathus Atılganlık Envanteri, benlik saygısı düzeyinin belirlenmesinde Piers-Harris Benlik Saygısı Ölçeği, anne baba tutumlarının belirlenmesinde de ABTÖ kullanılmıştır. Ayrıca öğrenciler hakkında bazı kişisel bilgileri toplamak amacıyla hazırlanan Bireyi Tanıma Çizelgesi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasından sonra istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Sonuçların istatistiksel analizi, exsell windows istatistik paket programındaki t-testi, bir boyutlu varyans analizi ve Pearson Momentler çarpımı tekniği kullanılarak yapılmıştır.109 BOLUM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER ÖZET Bu araştırma, sekizinci sınıf öğrencilerinin anne- baba tutumları ile benlik saygısı ve atılganlık seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma 1998-1999 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir, ilişkisel tarama modeline göre yapılan araştırmanın evrenini Bakırköy ilçesindeki resmi ilköğretim okullarındaki 3667 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın ömeklemini Bakırköy ilçesindeki 11 resmi ilköğretim okulundaki 223'ü erkek ve 197'si kızdan oluşan toplam 420 kişilik bir grup oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aşamasında, öğrencilerin atılganlık düzeyinin belirlenmesinde Rathus Atılganlık Envanteri, benlik saygısı düzeyinin belirlenmesinde Piers-Harris Benlik Saygısı Ölçeği, anne baba tutumlarının belirlenmesinde de ABTÖ kullanılmıştır. Ayrıca öğrenciler hakkında bazı kişisel bilgileri toplamak amacıyla hazırlanan Bireyi Tanıma Çizelgesi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasından sonra istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Sonuçların istatistiksel analizi, exsell windows istatistik paket programındaki t-testi, bir boyutlu varyans analizi ve Pearson Momentler çarpımı tekniği kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the perceived parental attitudes and self-esteem and assertiveness of the eighth grade students. For this purpose, in the data gathering stage, the assertiveness level of the students was assessed with Rathus Assertiveness Scale, self esteem level of these students was assessed with Piers- Harris Self- Esteem Scale while in the assesment of the perceiving parental attitudes Parentel Attitudes Scale was used. Besides, Identification of the Individual Scale which was designed to collect some information about the students was used. Research has been executed during the 1998-1999 academic year. The population of the research that was done according to the relational scanning model consisted of 3667 eighth grade students attending state primary schools in Bakırköy district. The sample of the research comprised of 420 students total consists of 223 boys and 197 girls attending 11 state primary schools in Bakırköy district. After collecting data, statistical analysis have been completed. Statistical analysis of the results have been executed using t-test, one- dimensional variance analysis and Pearson Moments Products technique that are in the Excell Windows statistical packet programme. Results that have been obtained can be stated globally as follows : Lit was found that there is no significant difference between the self esteem levels of the students in terms of sex.2. Significant difference was found between the self-esteem levels of the students who have different percepted parental attitudes. Students who think that they have been braught up with equalitarian- democratic attitude have significantlyhigher self- esteem than the students who think they have been braught up with oppressive, authoritarian and extremly indulgent attitude. 3. It was found that there is no significant difference between the self- esteem levels of the students in terms of the socio-economic level of the family. 4. It was found that there is no significant difference between theself- esteem levels of the students in terms of the mother's educational level. 5. It was found that there is no significant difference between the self-esteem levels of the students in terms of the father's educational level. 6. It was found that there is no significant difference between the self- esteem levels of the students in terms of having had attended kindergarten or not. 7. It was found that there is no significant difference between the assertiveness levels of the students in terms of sex. 8. It was found that there is a significant relationship between assertiveness level and self-esteem level. As the relationship is in a direct propotion, when the assertiveness level increases, self-esteem level increases concomitantly. 9. It was found a significant difference between the assertiveness levels of the students who have different percepted parental attitude. Students who think that they have been braught up with equalitarian- IVdemıcratic attitude have been found significantly more assertive than the students who think that thay have been brought up with rejecting attitude. 10. It was found that there is no significant difference between the assertiveness levels of the students in terms of the socio-economic level of the family. 1 1. It was found that there is a significant difference between the assertiveness levels of the students in terms of the mother's educational level. Students whose mothers are lycee graduates have been found more assertive than the students whose mothers are primary school graduates. 12. It was found that there is no significant difference between the assertiveness levels of the students in terms of the father's educational level. 13. It was found that there is no significant difference between assertiveness levels of the students in terms of having had attended kindergarten or not. 14. It was not found a significant relationship between the parental attitudes and self-esteem level. 15. It was not found a significant relationship between the parental attitudes and assertiveness level. 16. It was found that parental attitudes and self-esteem level when together show significant relationship with assertiveness level. 17. It was found that self-esteem level and assertiveness level when together show no significant relationship with the paternal attitudes.18. It was found that self -esteem level and asssertiveness level when together show no significant relationship with the maternal attitudes. 19. It was found that assertiveness level and parental attitudes when together show significant relationship with self-esteem level. VI