Yeşil pazarlama ve üretici işletmelerin yeşil pazarlama faaliyetlerine ilişkin bir araştırma
Green marketing and a research on green marketing activities of manufacturing firms
- Tez No: 426244
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doğal kaynaklar sınırsız değil, kıttır. İşletme-çevre etkileşiminden çevrenin hep zarar görmesi sonucu doğal denge bozulmaktadır. Bu tahribat çevresel kaynakları giderek tükenme noktasına getirmektedir. Çevresel sorunların insan sağlığını ve ekolojik sistemi tehdit eder duruma gelmesi, çevrenin korunması gereğini her geçen gün artırmaktadır. Artan tüketici bilinciyle birlikte çevrenin korunmasına dair çalışmalar başta hükümetler olmak üzere tüketicileri ve çevreye karşı sorumlulukları olan işletmeleri de harekete geçirmiştir. Bu çalışmada yukarıda belirtilmiş olan gerçekten hareketle, çevrenin kirlenmesinde önemli rol oynayan üretici işletmelerin yeşil pazarlama faaliyetlerine ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çevre sorunlarına yaklaşım ile yeşil pazarlama faaliyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Natural resources are not unlimited; but limited. Natural balance has been lost because of environmental damaging in interaction of business and environment. This damage has caused the environmental resources rapidly consumed. The threat of environmental problems about human health and ecologic system has increased the need of protection of environment. By increasing environmental consciousness of consumers the protection activities moves the governments and consumers and also establishments. In this study, by this approach determined above, a research was conducted on the green marketing activities of manufacturing firms caused environmental damage. According to the research results, there is no meaningful relationship between the approach about environmental problems and green marketing activities.