Yönetici hemşirelerde liderlik özelliklerinin hemşire performansı üzerindeki etkisi: Bir araştırma hastanesi örneği
Executive nurse leardership characters over the impact of nurse performance: The sample is a research hospital
  1. Tez No: 426245
  2. Yazar: NİLGÜN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, yönetici hemşirelerde liderlik özelliklerinin hemşire performansı üzerindeki etkisini belirleme doğrultusundadır. Hemşirelerin düşüncelerine dayanarak yapılan bu araştırma hastanedeki yönetici hemşirelerin liderlik özellikleri ile hemşire performansı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. İlişkisi var ise ne yönde olduğu belirlenerek bu özellikleri yönetici hemşirelere faydalı sonuçlar elde etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan bilgiler yüz yüze anket tekniğiyle elde edilmiştir. Araştırma için 2015 yılı Kasım ve Aralık aylarında Eskişehir ili Araştırma Hastanesinde görevli 200 adet hemşire ile görüşülmüş ve anket toplanmıştır. Çalışma sonuncunda bağımsız değişken olan otokratik liderlik özelliğinin, bağımlı değişken olan hemşire performansı üzerinde doğrudan ve pozitif yönde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Vizyoner liderlik ve örgüt ikliminin performans üzerinde etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Yoğun çalışma ortamında etkili ve nitelikli sağlık hizmetlerinin sunulabilmesi için, yönetici hemşirenin otokratik liderlik düşüncesini benimsemesi çalışan hemşire performansını arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study defines the executive nurse affects nurses' performance. We apply for nurses' opinion about whether there is a meaningful relationship between executive nurses' leadership and performance of nurses or not. If there is a relative between them, we will define what kind of relative. In order to increase nurses' performance, we will have useful results. We got information about the study from face-to-face survey technique. We surveyed to 200 nurses who work at Eskisehir Research Hospital for the search in October and December 2015. As a result of the study, we got that independent variable which is autocratic leadership affects dependent variable that is nurse performance. These effects are direct and positive. Also, we determined there is no effect on performance as visionary leadership and organization structure. Eventually, if you want to give someone qualified, efficient health service and increase nurses' performance, the executive nurse needs to understand autocratic leadership.