Nysa Ad Maeandrum Çarşı Bazilikası ve Cadde 1 - Plateia Hellenistik ve Roma dönemi seramikleri
The hellenistic and Roman pottery of Market Basilica and Street 1 - Plateia of Nysa ad Maeandrum
- Tez No: 426302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Aydın İli, Sultanhisar İlçesine 3 km. mesafede yer alan Nysa Antik Kenti, Antik Dönem'de Anadolu'nun en önemli kentlerinden birisidir. Nysa Hellenistik Dönem'den Anadolu Selçukluları Dönemi'ne kadar yerleşim görmüştür. Bizans Dönemi'nde önemini koruyan kent, zamanla yerleşimin aşağı kaymasıyla terk edilmiştir. Kentte 1907 yılında Walther v. Diest tarafından başlatılan çalışmalar, sonraki yıllarda aralıklarla sürmüştür. Kazı çalışmaları Aydın Müzesi tarafından Müze Müdürü Yılmaz Akkan başkanlığında, Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner'in bilimsel danışmanlığında sürdürülmektedir. Tez kapsamında, 2012 yılında kazılmaya başlanan Çarşı Bazilikası ve 2013 yılında açığa çıkarılan Cadde 1 - Plateia'da bulunan Hellenistik ve Roma Dönemleri'ne ait sofra kapları ve kandiller incelenmiştir. Kazılar sırasında ele geçirilen sofra kapları, kentin Antik Dönem anayollarından biri üzerinde yer almasının doğal sonucu olarak, ağırlıkla DSB, Afrika Kırmızı Astarlıları ve Phokaia Kırmızı Astarlıları gibi Anadolu'nun çoğu kentinden de bilinen ithal kaplardır. Bunun yanında, azımsanamayacak miktarda ele geçirilen bir grup seramik, Geç Antik Dönem Anadolu seramik repertuarından tanınan seramiklere benzemekle birlikte; hamur, astar ve form özellikleri bakımından farklılıklar göstermektedir. Bu grup olasılıkla Nysa Kenti'nin yerel üretimi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Ancient City of Nysa, which placed 3 km. distance to Sultanhisar district of Aydın province is one of the most important ancient cities of Anatolia. City is being stayed until Hellenistic period to Anatolian Seljuks. The city maintained its importance in Byzantine era, leaved after Byzantines because of settlements move to recent place. The studies which started by Walther v. Diest in 1907 are continued in following years with intervals. Recent excavations are being carried on by Aydın Archaeological Museum in administration of the museum director Yılmaz Akkan and Scientific consultation of Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner. In the scope of thesis, the Hellenistic and Roman pottery and lamps found in the Market Basilica excavations in 2012 and Street 1 - Plateia which opened in 2013 are studied. The fine wares forms the majority of the pottery; as a natural result of city's location in the one of the main roads of antiquity. The imported wares such as Eastern Sigillata B, African Red Slip Wares and Phocaean Red Slip Wares along with the regional on local produced pottery are catalogued. A group of pottery in great majority, imitates common known types of the late antique Anatolian repertoire with a difference on clay, slip and form is categorized under local group. This group of pottery is probably the local production of Nysa.