Batı Anadolu Hellenistik tiyatrolarına tragedya açısından semiotik (göstergebilimsel) bir yaklaşım
  1. Tez No: 43986
  2. Yazar: A. CAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR NUTKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yazılı bir metne, kendine özgü bir gösteri mekanına ve göstericiler topluluğuna dayalı tiyatro sanatının başlangıcı olarak M.Ö.VI. yüzyıldan başlayarak Atina kent uygarlığı içinde ortaya çıkan tragedyalar gösterilirse de, bu dönemin hem öncesinde hem de sonrasında Anadolu'nun ve özellikle de Batı Anadolu'ya özgü kültürlerin de etkisi yadsınamaz. Bu etkilerin neler olduğu en eski kaynaklardan günümüze dek netlik kazanmamakla birlikte, özellikle arkeolojide ve bilimsel disiplinlerdeki gelişmeler tragedyalar ile Batı Anadolu'daki Hellenistik kültürün birarada ele alınması gerektiğini göstermektedir. Bugüne dek daha çok arkeolojinin ve bir ölçüde mimarlık tarihinin ilgi alanına giren Batı Anadolu'daki antik tiyatro yapıları, herşeyden önce bir tiyatro kültürünün göstergeleridirler. Bu yapıları çağdaş bir soyutlama ve anlamlandırma disiplini olan göstergebilim açısından ele aldığımızda batı Anadolu'nun tiyatro sanatının gerek biçimsel gerek içeriksel özelliklerinin doğuşuna kaynaklık eden bir coğrafi bölge olduğu kadar, Atina' daki ilk tryatral gösteri dizgelerinin ortaya çıkmasından sonra da özellikle mimari anlamda en yetkin yapılan da bünyesinde barındıran bir bölge olduğu görülmektedir. Özellikle Priene ve Bergama tiyatroları yanında bölgede yeralan Efes, Milet, Teos, Sardes, ve Foça' daki kalıntılar Hellenistik dönem boyunca Anadolu'da etkin bir tiyatro kültürünün varlığım kanıtlamaktadırlar. Bu çalışmada mimari tasarım dizgeleri yanında, tryatral sahnelemede kullanılan fiziksel tasarım öğeleri arasında yeralan kostüm dizgeleri, maske ve onkos dizgeleri, oyunculuk dizgeleri, hareket dans ve müzik dizgeleri ile dekor elemanlarının kurgulanışı da Batı Anadolu Hellenistik tiyatroları kapsamında ele alınmıştır. Bütün bu olgular biraraya getirildiğinde Batı Anadolu'nun hem tiyatro sanatının ortaya çıkışında, hem de antik tiyatro kültürü içinde bugüne dek yeterince bilimsel bir metodla değerlendirilmemiş önemli bir rolü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Though the birth of theatrical performances depending on a written text, an acting space, and a group of special performers has often been connected to the tragedies of the sixth and fifth century B.C. Athens and her city-state, Anatolia and especially Western Anatolia cultures has played an important part before and after the birth of the theatre culture. Data loss and lack of scientific methodology has obscured the definition of the interrelation between theatre and western Anatolia until recent times. Archaeological finds and the contribution of semiotics to scientific methodology now let us examine the Hellenistic theatres of Western Anatolia not only to define the role of Anatolian cultures upon the birth of tragedies, but also to define the importance of Hellenistic culture after the city-state in Athens lost its pioneering role within not more than two centuries. Western Anatolia not only witness the dramatical historical bacground of the dramatical content of tragedies and theatre, but also plays an important geographical and cultural role in the construction of design codes of theatrical performances at sites including Priene, Pergamon, Ephesus, Nysa, Sardes, Miletos, Teos, Phocaia including architectural codes, costume codes, movement, dance and music codes, codes related to the performers, stage equipment. Especially theatres at Priene and Pergamon are the best signs of a very- well developed theatrical culture not only in architectural means, but also in the interrelated cultural signs.