Duygusal emek istihdamının sosyolojik özellikleri (Batı Akdeniz uygulaması)
Sociological characteristics of emotional labor employment (West Mediterranean application)
- Tez No: 426306
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET OĞUZ, Hatice, Duygusal Emek İstihdamının Sosyolojik Özellikleri (Batı Akdeniz Uygulaması), Yüksek Lisans Tezi, Isparta, 2016 Endüstriyel çalışma hayatı belirli kurallar çerçevesinde düzenlenmiş işbölümü üzerine kuruludur. Günümüz endüstriyel hayatında teknolojinin daha büyük rol alması, istihdam edilen işgücünün daha çok hizmetler sektöründe yoğunlaşmasına neden olmuştur. Hizmetin üretilmesi ve satılabilmesi artık müşteri beğenisiyle doğru orantılı hale gelmiştir. Bu doğrultuda, günümüz çalışma yaşamında küreselleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi, yerel ve ulusal ağların artması ve buna benzer birçok sebepten dolayı örgütler arasındaki rekabet önemli ölçüde artmıştır. Örgütlerin bünyelerinde çalıştıracakları işgörenleri seçerken özen göstermeleri gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı örgütler, işgörenleri eskisinden çok daha fazla önemli olan bir beşeri sermaye olarak görmektedirler. Bu beşeri sermayenin örgütün amaçları doğrultusunda etkili kullanılabilmesi için işgörenlerin davranışlarının ve duygularının denetlenmesi gerektiği düşüncesi önem kazanmıştır. Dolayısıyla duygu ve davranışların işgörenlerin çalışma ortamındaki ilişkilerinde doğal ve kendiliğinden ortaya çıkması yerine örgütsel amaçlara hizmet eden duygu ve davranışların kontrollü bir şekilde oluşturulması beklenmektedir. Duygusal emek olgusu da bu noktada önem kazanmaktadır. Duygusal emek kavramına yönelik olarak birbiriyle örtüşen birçok tanım yapılmıştır. Topateş'e göre,“Duygusal emek kavramı, çalışma yaşamında, işgören duygularının örgütsel verimliliği artırmak amacına yönelik olarak denetim altına alınmasını kapsamaktadır. Duygusal emek, çalışanların müşterilerle yakından ilişkiler kurulmasını gerekli kılan işlerde, işin gereklerini sunabilmek için sarf etmek zorunda kaldıkları emek biçimidir ve duyguların dönüştürülmesini içermektedir.”Moris ve Feldman'ın yaptığı tanımda da benzer noktaların vurgulandığı görülmektedir. Onlara göre“Duygusal emek genelde, hizmet sunulurken örgütün istediği duyguların, işin gereği olarak belirlenen uygun bir kompozisyon içinde sergilenmesi olarak tanımlanır.”Duygusal emek süreci, örgütün amaçlarına uygun olarak ve örgüt kuralları çerçevesinde oluşturulmuş uygun bir beden dilinin yanısıra bununla tutarlı davranışlar, örgüt ortamına ve işin gereklerine uygun giyim tarzı gibi işgörenin bireysel özelliklerinin yanısıra iş görülen mekânın ve örgüt içi iletişimin koşullarıyla birlikte belirli bir bütünlük içinde sergilendiği sürece daha anlamlı ve işlevsel olacaktır. İşgörenlerin müşterileri ile doğrudan ya da dolaylı biçimde iletişim halindeyken onlara işlerinin gerekleri olan duyguyu yansıtma davranışı içinde olmaları durumu, müşteri beğenisinin oluşturulmasına yönelik harcanan bir çabadır. Bu tür bir çaba içerisinde sergilenen duygular önceden belirlenerek, işlenmiş, standartlaştırılmış ve örgüt yöneticisinin denetimi altındadır. Bu araştırmada, çalışma yaşamının günümüzdeki önemli gerçekliklerinden olan duygusal emek olgusunun sosyolojik özellikleri ele alınacaktır. Duygusal emeği çalışma yaşamında ön plana çıkaran örgütsel süreçler ve bunları etkileyen toplumsal faktörler incelenecektir. Örgütsel hedeflerin ve müşteri memnuniyetinin elde edilmesi açısından gerekliliği kabul edilmiş bir çalışma tarzının işgören memnuniyeti açısından oluşturduğu etkiler belirlenecektir. Bu doğrultuda duygusal emek sürecinin olumlu ve olumsuz yönleri tespit edilerek, olası problemlere yönelik her üç aktör grubunun (örgüt patronajı, işgören ve müşteri) beklentilerine uygun çözüm önerileri oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrial working life is based on a division of labor organized in the framework of specific rules. In today's technology industry to take a bigger role in life, it has led to the intensification of the labor force employed in the service sector. Produce and sell the service has now become proportional to the customers liking. In this regard, today's working life globalization, development of information and communication technologies, the increasing competition between local and national networks and similar organizations have increased dramatically for several reasons. The due diligence when selecting those employees within the organizations they run the necessity arose. Therefore, organizations, employees with human capital, which they see as a much more important than before. This human capital of the behavior of employees to be used effectively for the purposes of the organization and the control of emotions thought it should have gained importance. Therefore, control of emotions and feelings emerge naturally and spontaneously instead of serving organizational goals and behavior in relation to the working environment of the employees are expected to be created in a way that behavior. Emotional labor phenomenon is important at this point.“Emotional labor concept of working life, the employee feeling for the purpose to improve organizational efficiency involves taking under control. Emotional labor, workers in jobs that require the establishment of close relationships with customers is staying forms of labor have to expend to provide the requirements of the job and includes the conversion of emotions.”“Emotional labor in general, the feeling he wanted When serving the organization is defined as exhibiting a suitable composition designated as a requirement of the job.”In accordance with the emotional labor process, the purpose of the organization and as well as the appropriate body language was created in the framework of the organization rules of behavior consistent with it, even as long as exhibited in a certain unity with the organization, environment and the employee, such as appropriate dress for the requirements of business seen business as well as the individual characteristics of space and conditions of communication within the organization It will be meaningful and functional. vi Employees who directly or indirectly communicating with customers on the go in case they need them in the conduct of affairs reflects the feeling that you have is an attempt for the creation of customer appreciation. Such feelings exhibited in an effort to pre-determined, processed, standardized, and is under the supervision of the organization administrator. In this study, patients with emotional labor sociological study of the important features of the present-day reality of life will be discussed. Emotional labor of working life, which emphasizes organizational processes and social factors influencing them will be examined. Impact of organizational goals and working style adopted requirement for obtaining formed in terms of employee satisfaction, customer satisfaction will be determined. By determining the positive and negative aspects of emotional labor process in this direction, each of the three groups of actors for potential problems (patronage organization, employee and customer) solution will create appropriate recommendations to the expectations.