Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelede sivil toplumun yeri: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Şefkat-Der örneği
The role of civil society to prevent domestic violence against women in Turkey: Example of Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı and Şefkat-Der
  1. Tez No: 426305
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SALLAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kadına yönelik aile içi şiddet, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de farklı türleriyle yaşanmaya devam bir insan hakkı ihlalidir. Uluslararası anlaşmalar devletlere toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama, kadına yönelik aile içi şiddeti önleme noktasında önemli sorumluluklar yüklemektedir. Türkiye'de CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi gibi önemli anlaşmaları imzalamış bir ülke olarak kadın politikaları üretmekle yükümlüdür. Ancak günümüzde kadına yönelik aile içi şiddet sorunu önlenmek yerine kadına yönelik aile içi şiddetin en ağır biçimi olan kadın cinayetleri şeklinde artış göstermekte, kadınlar geleneksel cinsiyet rollerine direndikleri için yaşamlarını kaybetmektedir. Dolayısıyla hem aile odaklı üretilen kamusal politikaların hem de kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele eden STK çalışmalarının ataerkillik ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında analiz edilmesi şiddete müdahale ve şiddeti önleme noktasında önem taşımaktadır. Çünkü üretilen politikaların şiddetin ardında yatan nedenleri sorgulaması gerekmektedir. Aksi takdirde cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretildiği bir sistemde kadına yönelik aile içi şiddeti önlemek mümkün olmamaktadır. Bu çalışma içerisinde, feminist ve muhafazakar perspektiften kadına yönelik aile içi şiddet olgusunu sorgulayan ve mücadele çalışmaları yürüten Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Şefkat-Der değerlendirilmiştir. Kadına yönelik aile içi şiddeti ataerkillik doğrultusunda açıklayan iki STK'nın kadına yönelik aile içi şiddetle ve özelinde kadın cinayetleriyle mücadele süreçleri ataerkillik ve toplumsal cinsiyet rolleri göz önünde bulundurularak sorgulanmıştır. 2015 yılında tamamlanan araştırmanın alan sürecine Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'ndan 7 ve Şefkat-Der'den 7 olmak üzere toplam da 14 gönüllü katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Domestic violence against women in Turkey ,as in many of the country around the world, is a violation of human rights. International agreements give responsibilties to goverments about maintaning the equalty of gender and preventing domestic violence against women. Signing the agreement of CEDAW and Istanbul, Turkey has responsibilities to provide policies for women. However, nowadays, instead of preventing the domestic violence against women, the rate of domestic violence especially the rate of murder,which is the severest of domestic violence, has been increased dramaticly and women are murdered because of resisting against traditional gender role. So in the context of patriarchy and gender equality, both public policies focuse on family and NGO's projects interfere domestic violence against women are very important to be analyzed for the purpose of preventing and interfering domestic violence. Because policies need to question the reasons of violence. Otherwise, it is not possible to prevent domestic violence against women in a system which recreates the inequality of gender. In this project, from the feminist and conservative perspectives, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı and Şefkat-Der, which both question domestic violence against women and try to prevent, are evaluated. Taking patriarchy and gender role into consideration, two NGO's process of domestic violence against women, especially murder ,acording to which one of the main reason of domestic violence is patriarchal system, are questioned. Inclueding 7 from Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı and 7 from Şefkat-Der, 14 voluntaries participated.