Toprakkale Köyü'nün coğrafi etüdü
- Tez No: 42632
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
I ÖZET Yüksek: Lisans tezi olarak: hazırladığım bu çalışma Toprakkale Köyü ve yakın çevresinin coğrafi etüdünü içermektedir. Toprakkale Köyü yüksek tarım ve hayvancılık potan siyeline rağmen, çoğunlukla coğrafi özelliklerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle mevcut potansiyel değerlendirilememiştir. Köyün ülke geneline göre ekonomik ve sosyal yönden geri kalmışlığında etkili olan faktörleri belirlemek amacıyla, köy coğrafi metod ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Ağrı ili sınırları içinde, Eleşkirt ilçe merkezine bağlı bulunan Toprakkale Köyü, Toprakkale Tepesi ' nin yamacında yer almış tarihi bir köy yerleşmesidir. 1993 yılı itibariyle 240 haneli, 1892 nüfusa sahip bir yerleşmedir. Köyün geçim kaynağı tamamen tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bölgede“Doğu Anadolu karasal iklimin”hakim olması, mevcut potansiyelin değerlendirilmesine engel teşkil ettiğinden, köydeki nüfus göçe zorlanmaktadır. Bu nedenle köy yıllardır göç veren yerleşmedir. Bu çalışmamız, Toprakkale Köyü 'nün Doğal ve Beşerî çevre özelliklerinden kaynaklanan sorunları belir lenmiştir. Ayrıca bu sorunların çözümü için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II A B S TRACT This study which I prepared for the master degree contains Georaphical study of village Toprakkale and ite near surroundings. Although the potentional of high agriculture and animal husbandary, Village Toprakkale because of Georaphical properties hasn't been realized its exist potentional. Acording to Country's economic ans social state position village has been studied with Georaphical method. Toprakkale which located on the slope of Topralckale hill is a village of town Eleşkirt of Ağrı city. According to 1993 year it has 240 houses and it population is about 1892 people. Its life depends on agriculture and animal husbandary. Becausse of hard and cold climate, its population always becoming less and people immigrate becoming less and people immigrate the towns and city centers. For that reason economic petontional hasn't been used and immigration has continued.