Patnos Bölgesin'den Urartu dönemi bir eser grubunun değerlendirilmesi
Evaluation of a group of Urartian period artifacts from the Patnos region
  1. Tez No: 946916
  2. Yazar: YAVUZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT KUVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Urartu Krallığı'nın doğu sınırları içerisinde yer alan Ağrı ili, Patnos ilçesi, Yalçınkaya (Liç) köyü Urartu nekropol alanından izinsiz kazılar sonucu elde edilip güvenlik güçlerince ele geçirilerek Kars Müzesi'ne teslim edilen eser grubunu konu almaktadır. Tez kapsamında toplam 84 adet malzeme incelenmiş olup incelenen malzemeler üzerinde çalışma öncesi Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Müdürlüğü'nde konservasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Buluntu grubu parçalardan oluşan bronz bir kemer, ejder/yılanbaşlı bilezikler, bronz küpeler, yüzükler, mühürler, metal taslar, pektoral, saç iğnesi, saç spirali, giysi apliği, ok ucu, bakraç parçası ve çeşitli yarı değerli taş boncuklardan oluşan zengin bir koleksiyonu içermektedir. Tez kapsamında incelenen bu eserlerin benzerlerini özellikle Van Toprakkale, Çavuştepe, Kalecik, Altıntepe, Melekli Nekropolü, Patnos ve Adilcevaz Mezarları, Kayalıdere, Karmir-Blur, Nor Aresh ve Bastam gibi Urartu yerleşimleri ile nekropollerinden bilmekteyiz. Buluntular; Patnos bölgesinin Urartu kültürü içerisindeki önemini ortaya koymakla birlikte, Urartu sanat anlayışı, mezar gelenekleri ve statü göstergeleri hakkında da önemli veriler sunmaktadır. Eserlerin ortak lokalizasyona işaret etmesi, bunların muhtemelen aynı mezar alanına veya nekropol çevresine ait olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca eserler, Urartu'nun diğer kazı merkezlerinden elde edilen örneklerle karşılaştırılarak M.Ö. 8. yüzyılın sonları ile 7. yüzyılın başlarına tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the group of artifacts obtained as a result of unauthorized excavations in the Urartian necropolis of Yalçınkaya (Liç) village, Patnos district, Ağrı province, located within the eastern borders of the Urartian Kingdom, and seized by security forces and delivered to the Kars Museum. A total of 84 materials were examined within the scope of the thesis, and conservation procedures were carried out on the examined materials at the Erzurum Restoration and Conservation Regional Directorate before the study. The group of artifacts includes a rich collection consisting of a bronze belt, dragon/snakehead bracelets, bronze earrings, rings, seals, metal bowls, pectoral, hair pin, hair spiral, clothing applique, arrowhead, copper piece and various semi-precious stone beads. We know similar works to these works examined within the scope of the thesis, especially from Urartian settlements and necropolises such as Van Toprakkale, Çavuştepe, Kalecik, Altıntepe, Melekli Necropolis, Patnos and Adilcevaz Tombs, Kayalıdere, Karmir-Blur, Nor Aresh and Bastam. The findings reveal the importance of the Patnos region in Urartian culture, and also provide important data on Urartian understanding of art, tomb traditions and status indicators. The fact that the works indicate a common localization suggests that they probably belong to the same tomb area or necropolis area. In addition, the works were dated to the end of the 8th century and the beginning of the 7th century BC by comparing them with examples obtained from other excavation centers of Urartu.